/

Tarnów: 175. rocznica rzezi galicyjskiej [ZDJĘCIA]

2 czytania

Za nami piątkowe uroczystości 175. rocznica rzezi galicyjskiej zorganizowane przy zbiorowej przy Mogile Ofiar Rabacji na Cmentarzu Starym w Tarnowie. W ramach obchodów odprawiona została Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.

Rabacja zwana „Rzezią Galicyjską”, rozpoczęła się w lutym 1846 roku i pochłonęła około 1100 ofiar, głównie ziemian. W chwili, gdy szlachta galicyjska przygotowywała kolejne powstanie przeciw austriackiemu zaborcy, starosta tarnowski Joseph Breinl poprzez swych agentów podpuścił chłopów przeciw szlachcie i dworskim oficjalistom. Na czele tej ruchawki stanął chłop ze wsi Smarzowa koło Pilzna – Jakub Szela. Tłuszcza chłopska rzuciła się na dwory i mordowała ich właścicieli. Rannych i pomordowanych zwożono na plac przed Starostwo w Tarnowie (dzisiejszy Plac Sobieskiego) domagając się obiecanej przez Austriaków nagrody.

„Listę co najmniej 207 ofiar, jako wynik wieloletnich badań nad tym zagadnieniem, podaje i dokumentuje w swojej monografii „Mogiła rabacyjna na Cmentarzu Starym w Tarnowie” (wyd. MBP Tarnów, 2017) Bogusław Andrzej Baczyński. Odkrycie to powoduje konieczność jak najszybszego uzupełnienia/wymiany tablicy informacyjnej na Mogile, zawierającej dotychczas jedynie kilkadziesiąt nazwisk. Mamy nadzieję, że aktualizację Tablicy uda się przeprowadzić i ufundować w najbliższym czasie wspólnymi siłami samorządów z regionu. Sprawa Tablicy będzie poruszona na inauguracyjnym posiedzeniu Rady Pamięci Historycznej Tarnowa i Ziemi Tarnowskiej, do udziału w pracach której już dziś zapraszamy, uprzedzając działania przygotowywane przez nas i Fundację im. Hetmana Jana Tarnowskiego” – mówi Piotr Dziża z Fundacji Pro Patria Semper.

Fot. Artur Gawle

dodaj komentarz

Your email address will not be published.