Connect with us
Reklama

Fotoplastikon

Tarnów: “Bunt Miliarda!” w Parku Strzeleckim [ZDJĘCIA]

Opublikowane

on

Za nami kolejna odsłona One Bilion Rising.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem “Bunt Miliarda!”.  Akcja co roku ma za zadanie wyrazić sprzeciw przemocy stosowanej wobec kobiet, także tej psychicznej.

Organizatorki ogłosiły, że będą się domagać zmian w przepisach, określających czym tak na prawdę jest gwałt. Uważają, że tylko wyraźna, obustronna zgoda na stosunek nie nosi znamion przemocy seksualnej.

fot. Artur Gawle

Fotoplastikon

“Zanocuj w lesie”. Zanocowaliśmy i sprawdziliśmy program w praktyce (zdjęcia)

Opublikowane

on

Dodane przez

fot. Artur Gawle

Czytaj dalej

Fotoplastikon

Tarnów: wiosenna Debrza zachęca na spacery [ZDJĘCIA]

Opublikowane

on

Dodane przez

Rezerwat leśny “Debrza” o statusie rezerwatu częściowego i powierzchni 9,5 ha utworzony został w 1995 r. Położony jest na Płaskowyżu Tarnowskim, w granicach administracyjnych miasta Tarnowa. Znajduje się on w północnej części Tarnowa, przy ul. Wiśniowej. Utworzony został w celu ochrony stosunkowo mało zniekształconego lasu lipowo-dębowego, z bogatą warstwą runa.

Rosną tu przede wszystkim wiekowe lipy i dęby. Ich wiek szacuje się na ok. 150 lat, a wiek najstarszych dębów, rosnących w północno-zachodniej części rezerwatu, na 250-300 lat!

Źródło: TCI

fot. Artur Gawle

Czytaj dalej

Fotoplastikon

Tarnów: “Zbrodnia i kara” konferencja prasowa [ZDJĘCIA]

Opublikowane

on

Dodane przez

Trwają ostatnie próby do premiery “Zbrodni i kary” według powieści Fiodora Dostojewskiego, w reżyserii Macieja Podstawnego. Premiera została zaplanowana na 25 kwietnia, na godz. 19:00.

– To jest tak pomyślane, żeby można było nie znając w ogóle książki Dostojewskiego obejrzeć spektakl, bo scenariusz bardzo precyzyjnie ją opowiada i analizuje. A osoby, które ją czytały bądź ją kochają albo musiały ją czytać w szkole to mogą spokojnie potraktować ten spektakl jako taki kontekst czy analizę, czy dyskusję – mówił na konferencji prasowej Maciej Podstawny, reżyser.

„Zbrodnia i kara” to zarówno kryminał i powieść psychologiczna i filozoficzny traktat. To drobiazgowe studium zbrodni skupia się na konsekwencjach psychologicznych i społecznych przestępstwa. I jest to doprawdy imponująca mapa – umysłu mordercy, jego otoczenia, miasta, wreszcie – umysłowości całego kontynentu. Mało kto jednak dostrzega, że Dostojewski zawarł w powieści równie szeroki namysł nad przyczynami zbrodni, powodami przemocy – namysł głęboko polityczny i rewolucyjny.

Zbrodnia w tarnowskiej „Zbrodni i karze” jest opowiedziana i przeżyta przez sześcioro aktorów – Matylda Baczyńska, Dominika Markuszewska, Stefan Krzysztofiak, Tomasz Piasecki, Kamil Urban, Tomasz Wiśniewski i żywy fortepian (pianista Piotr Niedojadło buduje ścieżkę dźwiękową przeważnie z wielkich klasycznych rosyjskich kompozycji). Aktorzy rozważają rozmaite, szerokie konsekwencje czytania Dostojewskiego, pisarza „problemów przeklętych”, „okrutnego talentu”. Z różnych perspektyw przyglądają się historii i bohaterom powieści, opowiadają o nich i łączących ich relacjach, płynnie przechodząc od teatralnego eseju do mocnych sytuacji fabularnych, od emocjonalnych tyrad do intymnych zwierzeń, a wszystko w panoramie amerykańskiego, zbankrutowanego miasta Detroit – do Detroit bowiem z XIX-wiecznego Petersburga przeniesiono akcję spektaklu.

Żonglują materią „Zbrodni i kary”, usiłując na oczach widzów dociec, czy zbrodnia Raskolnikowa jest największą i na pewno jedyną zbrodnią opisaną w powieści, czy Raskolnikow jest świętym i szlachetnym filozofem, który zbłądził, czy ofiarą drastycznych nierówności społecznych, skrajnego ubóstwa i poniżającego większość ludzi systemu ekonomicznego? I wreszcie, ile w każdym z nas jest Raskolnikowa.

Spektakl jest zarówno komunikatywną analizą świata „Zbrodni i kary”, jak i osobistą, zaangażowaną wypowiedzią twórców, głęboko zakorzenioną w świecie współczesnym i w otaczającej nas rzeczywistości.

Premiera spektaklu została zaplanowana na 25 kwietnia, na godz. 19:00.

O dostępności biletów będziemy informować na bieżąco.

Kontakt do Biura Promocji i Organizacji Widowni – 784 976 025, 14 688 32 87

Do zobaczenia na Mickiewicza 4!

fot. Artur Gawle

Źródło: Tarnowski Teatr

Czytaj dalej

Popularne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności serwisu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.