Teatr Solskiego zaprasza na teatralne święto dla swoich najmłodszych widzów – jubileuszowy XV Festiwal Mała Talia, który zainaugurujemy 3 grudnia.
Festiwal zainauguruje premiera “Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” w reżyserii Moniki Czajkowskiej. Tarnowski Teatr zaprezentuje także spektakl “Jaś i Małgosia”. Gościnnie wystąpią Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, Teatr Figur z Krakowa oraz Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry.
To historia o odwadze do podjęcia ryzyka i wprowadzenia zmian w swoim życiu. Każda z dziesięciu skarpetek opuszcza kosz na brudną bieliznę i rusza w nieznane, żeby odmienić swój los i znaleźć swoje przeznaczenie. To także opowieść o tym, że każda osoba jest inna, a nasze potrzeby się różnią. Jednym zależy na karierze, inni szukają bliskości, jeszcze inni chcą decydować. Ktoś potrzebuje docenić swoją wyjątkowość, a ktoś spełnia się pomagając innym. Są osoby pragnące przygody, są takie które szukają piękna i takie, które odnajdują się w rozwiązywaniu zagadek. Najważniejsze, że każdy z nas – i skarpeta, i człowiek – może o sobie decydować. Może też zawsze zmienić swoją decyzję, jak Prawa Pasiasta Skarpeta, która postanawia wrócić. I to jest w porządku, ponieważ chodzi o to, aby żyć w zgodzie z sobą.
Spektakl będzie miał formę widowiska i opowie dziesięć znanych z książki Justyny Bednarek historii skarpetek. Będzie peanem na cześć wolności i różnorodności, która jest piękna.
Monika Czajkowska, reżyserka.
W spektaklu zobaczymy: Kingę Piąty, Ewę Sąsiadek, Angelikę Smyrgała, Tomasza Piaseckiego, Przemysława Płaczek i Tomasza Wiśniewskiego.
Tak prezentuje się program tegorocznej Małej Talii:
– 3.12.2023 r., godz. 14.30 – Wernisaż „Historie świetlne” oraz happening.
– 3.12.2023 r., godz. 15.00 – Premiera spektaklu „Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek”, reż. Monika Czajkowska. To historia o odwadze do podjęcia ryzyka i wprowadzenia zmian w swoim życiu.
– 5-6.12.2023 r., godz. 9.00 i 11.30 – Pokazy spektaklu „Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek”.
– 7.12.2023 r., godz. 9.00 i 11.00 – Pokazy spektaklu „Jaś i Małgosia”, reż. Matylda Baczyńska. Piękna muzyka, wiele piosenek, wesołe dialogi, kolorowa scenografia i kostiumy, wartka akcja pozwolą na nowo spojrzeć na bardzo dobrze znaną nam baśń.
– 8.12.2023 r., godz. 9.00 i 11.00 – Pokazy spektaklu „Żabcia i Ropuch”, reż. Marta Kwiek, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. To pełna poczucia humoru prosta opowieść o przyjaźni żywiołowej Żabci i pesymistycznego Ropucha, którzy wspierają się w codziennych sytuacjach i problemach.
– 8.12.2023 r., godz. 15.00 – 19.00 – „Promienie teatru, czyli warsztaty teatralne”. Prowadząca Karolina Fortuna. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 10 -14 lat.
– 9.12.2023 r., godz. 11.00 – Pokaz spektaklu „Do Góry”, reż. Alicja Morawska – Rubczak, Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry. Spektakl stworzony z myślą o widzach najnajmłodszych – tych od pół do 3 roku życia oraz bliskich im dorosłych, którzy wspólnie chcą doświadczyć teatru formy. Spektakl jest zachwytem nad bogactwem, pięknem i niezwykłością karkonoskiej natury.
– 10.12.2023 r., godz. 11.00 – „Rodzinne cieniowanki, czyli warsztaty teatru cieni”. Prowadzi Teatr Figur z Krakowa. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 8 -12 lat. – 10.12.2023 r., godz. 16.00 – Pokaz spektaklu „Bracia Polarnej Zorzy”, reż. Dagmara Żabska, Teatr Figur z Krakowa. To magiczne opowieści oparte na legendach i baśniach Morza Bałtyckiego, zaśpiewane po estońsku, fińsku, litewsku, łotewsku i polsku połączone z elementami teatru cieni. Głównymi środkami przekazu są światło, cień i lalka. Pięknie brzmiące, wielogłosowe utwory to zasługa członków Chóru Teatru CHOREA.
fot. Artur Gawle