Kolejna bardzo ciekawa wystawa w „Galerii Niebieskiej” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Tym razem miłośników sztuki zaprasza na wspólne przeżywanie artystycznej przygody Katarzyna Wróbel. Cykl prezentowanych obrazów zamknęła tytułem „Sny niewypowiedziane”.
Ekspozycja może być tym bardziej interesująca, że autorka prac nie jest artystą zawodowym. To pasjonatka. Na co dzień para się edytorstwem. Jest absolwentką polonistyki i studium dziennikarskiego. Posiada doktorat z nauk humanistycznych.
– Maluję od sześciu lat. Używam farb akrylowych. Siadając przed płótnem żyję pomysłem, który kiedyś tam chwilą wpadł mi do głowy – opowiada.
Zanim jednak powstanie efekt finalny w postaci obrazu, ma swój sposób, by w pamięci zachować inspirację, której z nagłą doświadczyła. Tu wzoruje się na pomyśle, który stosował hiszpański malarz Pablo Picasso.
– Wszystkie pomysły i wyobrażenia szkicuję czarnym długopisem na małych kwadratowych karteczkach. One się muszą odleżeć, przetrwać próbę czasu zanim trafią na płótno w formie barwnych abstrakcji – zdradza Katarzyna Wróbel.
Spośród malarzy, oprócz wspomnianego Picassa, szczególnie bliscy są jej Vincent van Gogh czy Salvador Dali.
Warto dodać, że Katarzyna Wróbel jest kobietą wielu pasji. Prócz malarstwa wolne chwile spędza na górskich wędrówkach, rowerowych wyprawach czy oddać się grze w squasha.
Prezentowana wystawa spotyka się z życzliwym przyjęciem oglądających.
– Bardzo ciekawa wystawa. Dla mnie tym bardziej ciekawa, że pokazuje wrażliwość i talent lokalnych artystów, o których często nie słyszymy. A po takich ekspozycjach warto westchnąć, ze to wielka szkoda. Zresztą za to cenię Galerię Niebieską, że przybliża nam takich właśnie twórców. Stąd staram się być na każdej wystawie. Patrząc na obrazy pani Katarzyny, rzeczywiście, niemal odruchowo poczułem więź z van Goghem czy Picassem, którzy również mnie zachwycają – mówi Wiktor Prędota, tarnowianin, na co dzień student przedsiębiorczości cyfrowej w jednej z krakowskich uczelni.
Przypomnijmy, Galeria Niebieska mieści się na pierwszym piętrze siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Krakowskiej 4. To część Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie, w którym na co dzień można zapoznać się także z unikatrowymi publikacjami książkowymi dotyczącymi Ziemi Tarnowskiej. Na szczególną uwagę zasługują tu wydania „Kalevali”, które bibliotece przekazał Honorowy Obywatel Tarnowa Norbert Lippóczy, spuścizna literacka po pisarzu Tadeuszu Nowaku czy archiwalia dotyczące historii Tarnowa, które pozostały po Witoldzie Grylu.
Łukasz Winczura
Fot. Katarzyna Krużel (MBP)