Connect with us
Reklama

Tarnów informacje

Będzie oficjalny wniosek o odebranie abp. Wiktorowi Skworcowi tytułu Honorowego Obywatela Tarnowa. Przewodniczący rady i prezydent są w tej kwestii jednomyślni

Opublikowane

on

To pokłosie wniosku, którzy złożyli do kancelarii rady miejskiej działacze „Wiosny” i przedstawiciele młodzieżówki Lewicy w połowie kwietnia. W ich opinii obecny metropolita katowicki zachował się niewłaściwe w sprawie ks. Stanisława P., który jest podejrzewany o liczne czyny pedofilskie, których miał się dopuszczać pracując w diecezji tarnowskiej oraz na Ukrainie. Owe występki miały mieć miejsce w czasach, gdy abp Skworc był ordynariuszem diecezji tarnowskiej.

– Nie podjął on kroków zmierzających do powstrzymania ks. P. od tego typu czynów. Krokiem takim powinno być zgłoszenie przestępstwa do organów zajmujących się ściganiem przestępstw. (…) Jest oczywiste, że stwierdzenie o odpowiedzialności prawnej Stanisława P. jak i również ewentualnie W. Skworca jest w kompetencji sądu. Jednakże tytuł honorowego obywatela może być przyznawany osobom o nieposzlakowanej opinii. W przeciwnym razie wystawia naszemu miastu fatalne świadectwo i jest obrazą dla pozostałych uhonorowanych w ten sposób osobistości. Uważamy, że postępowanie abp Wiktora Skworca wyklucza go z możliwości pozostania Honorowym Obywatelem Tarnowa – czytamy we wniosku.

Władze miasta – jednomyślne

By móc odebrać tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa niezbędny jest wniosek w tej sprawie podpisany przez przewodniczącego rady miejskiej oraz prezydenta. Jakub Kwaśny od początku miał sprecyzowaną opinię w tej sprawie. Zresztą – jako jedyny – głosował przeciw nadaniu tytułu biskupowi.

– Uważałem wówczas że nie każdy biskup „z automatu” powinien być honorowym obywatelem naszego miasta. Zastanawiam się, jak wyglądałoby głosowanie nad tym tytułem dla arcybiskupa, gdyby odbywało się ono dzisiaj. Myślę, że wynik byłby inny – mówił naszemu portalowi

Znamy już stanowisko Romana Ciepieli

– Będzie takie wystąpienie. Czekamy tylko na opinię Watykanu i stanowisko Państwowej Komisji do spraw Pedofilii. Sprawa jednak wydaje się oczywista, bo arcybiskup w specjalnym oświadczeniu z sierpnia ubiegłego roku wyraził żal z powodu całej sprawy i przeprosił ofiary – mówi Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta.

Radni podzieleni

W razie ewentualnego głosowania przeciwni wnioskowi mogliby być radni PiS, a przynajmniej ich część. Mało który z nich chce się wypowiadać publicznie, choć całą sprawę uważają za mocno kłopotliwą.

Odważniejsi są przedstawiciele innych ugrupowań z Sali Lustrzanej.

– Dla mnie sprawa jest oczywista. Jeśli wina się potwierdzi, tytuł powinien być odebrany. Trudno, żeby osoba z taką przeszłością była naszą wizytówką na zewnątrz – twierdzi stanowczo Piotr Górnikiewicz (Nasze Miasto Tarnów).

– Pochylimy się nad projektem, kiedy ten trafi na sesję. Poczekamy też na opinię Komisji Statutowej. Myślę, że otrzymamy ją za miesiąc, jeśli taka w ogóle powstanie. Biskup poniekąd przyznał się do winy, więc uważam, że tytułu należy go pozbawić – wtóruje mu Sebastian Stepek (Koalicja Obywatelska, Nowoczesna).

Salomonowe rozwiązanie proponuje natomiast jego kolega klubowy Zbigniew Kajpus.

– Jeśli zarzuty by się potwierdziły, zostały udowodnione i zapadł wyrok, uważam, że nie powinien być honorowym obywatelem. Chociaż może bardziej honorowym wyjściem byłoby, gdyby metropolita wówczas sam zrzekł się tytułu, który naprawdę zobowiązuje – mówi.

Kłopotliwi honorowi

Abp Wiktor Skworc nie jest jedynym honorowym obywatelem, który wzbudza kontrowersje. Swego czasu był pomysł odebrania identycznego tytułu księciu Pawłowi Sanguszce, który pozostaje w sporze sądowym z miastem o tereny w rejonie Góry św. Marcina. Wielu osobom nie w smak jest osoba byłego żużlowca Unii Tarnów – Tony’ego Rickardssona, który po dyplom do Tarnowa nawet się nie pofatygował.

Aktualnie na liście Honorowych Obywateli Tarnowa figuruje trzynaście nazwisk.

Fot. Paweł Topolski

Czytaj dalej

Tarnów informacje

Ruszyła inicjatywa „In vitro dla Tarnowa”. Pomysłodawcy zbierają podpisy mieszkańców [ZDJĘCIA]

Opublikowane

on

Dodane przez

Po raz kolejny pomysłodawcy inicjatywy „In vitro dla Tarnowa” zbierali podpisy mieszkańców miasta, którzy mieliby poprzeć taki projekt. Ta obywatelska inicjatywa ma na celu przyjęcie uchwały, która zapewniłaby finansowanie zabiegów in vitro dla par mieszkających w mieście. Jak mówi Jacek Jabłoński — jeden z pomysłodawców — tarnowianie reagują pozytywnie. Potrzebne jest minimum 300 podpisów, ale zdaniem organizatorów uda się zebrać więcej. 

Organizatorzy zbiórki, którzy są jednocześnie pomysłodawcami wsparcia rodziców starających się o dziecko, pojawili się m.in. w Parku Strzeleckim. 

Program ten to inicjatywa, która wyszła ze strony mieszkanek i mieszkańców Tarnowa. Założony został komitet, który ma doprowadzić do wprowadzenia pod obrady Rady Miejskiej w Tarnowie projektu uchwały dofinansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta. Pełnomocnikami komitetu są Jacek Jabłoński i Aneta Sacha-Górska.

W swoim zamyśle projekt przewiduje dofinansowanie w wysokości 5000 zł każdej z maksymalnie trzech procedur dla minimum 60 par z Tarnowa, co pozwoli pokryć znaczną część kosztów, na które dziś wielu par po prostu nie stać. Program jest rozłożony na 5 lat i przewiduje łączny budżet w wysokości 900.000 złotych. Może być on dowolnie zwiększony w trakcie trwania programu, jeśli znajdą się na to środki w kasie miejskiej. 

Aby projekt został skierowany pod obrady Rady Miejskiej musi uzyskać poparcie minimum 300 mieszkanek i mieszkańców Tarnowa. Podpis poparcia uchwały może złożyć każda pełnoletnia osoba figurująca w spisie wyborców na terenie miasta Tarnowa. O miejscu i czasie zbiórek organizatorzy informują w social mediach. 

Po zebraniu niezbędnej liczby podpisów projekt trafi do odpowiednich komisji oraz pod obrady Rady Miejskiej w Tarnowie. Zostanie wdrożony, jeśli uzyska poparcie większości radnych Miasta Tarnowa.

Fot. Adam Kiwior

Czytaj dalej

Tarnów informacje

Dworzec w Mościcach został wpisany do rejestru zabytków [ZDJĘCIA]

Opublikowane

on

Dodane przez

Po kilku miesiącach oczekiwania na decyzję sądu budynek – wzniesionego w latach 70. XX wieku – dworca kolejowego w Tarnowie-Mościcach został wpisany do rejestru zabytków. Decyzja ta jest prawomocna.

Wpis obiektu do rejestru zabytków nie ogranicza się tylko do samego budynku dworca kolejowego, ale dotyczy też jego wyposażenia – kas biletowych, siedzisk, oświetlenia, zegara czy posadzki. Po objęciu rejestrem dworca, w przypadku ewentualnych prac remontowych, Polskie Koleje Państwowe S.A., które są właścicielem, będą zobligowane do uzyskania zgody na przeprowadzenie ewentualnych prac od konserwatora zabytków.

 

Kiedy w lutym tego roku rozpoczynano postępowanie w sprawie wpisu budynku mościckiego dworca do rejestru zabytków kierowniczka tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Paulina Obara zapewniała w rozmowie dla Radia Kraków, że „wpisujemy do rejestru właśnie też m.in. z tego powodu, żeby ten obiekt dalej nie stał i nic się wokół niego nie działo. Tylko właśnie, żeby ktoś zdecydował się i spróbował go jakoś zaadoptować”.

„(…) Może [konstrukcja] jest mało doceniona przez wielu odbiorców i mieszkańców Tarnowa. Może to być perełka w naszym regionie, bo takich obiektów z lat 70. i 80. jest bardzo mało. A dworzec w Mościach posiada wysokie wartości historyczne i estetyczne. Wnętrze budynku jak i architektura wewnątrz zostało przemyślane i zaprojektowane, nic tam nie jest przypadkowe. Nawet siedzenia, które zostały zaprojektowane przez pracownię sztuk plastycznych w Krakowie” – stwierdziła w rozmowie dla Radia Kraków Paulina Obara. Z kolei przewodniczący Rady Osiedla Mościce Jan Wielgus, który zabiegał od lat o renowację dworca powiedział, że obiekt „bardzo mocno wrósł w tkankę urbanistyczną naszej dzielnicy. I emocjonalnie z tym dworcem wiąże się też bardzo wiele wspomnień i przeżyć”.

Mimo że obiekt doceniają architekci, a w czasopismach branżowych określają tę konstrukcję jako przykład modernizmu, od kilkunastu lat dworzec PKP nie spełnia swojej funkcji, a kasy są zamknięte. Jeszcze w 2011 roku odbywały się na terenie dworca wydarzenia artystyczne.

PKP S.A. w ostatnich latach bezskutecznie próbowały sprzedać budynek dworca – w obecnym stanie prawnym jest to niemożliwe. Po wpisaniu zabytkowej już nieruchomości PKP S.A. prowadzi też analizę zasadności przeprowadzenia rewitalizacji budynku, która mogłaby nastąpić dopiero po 2023 roku. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zaapelował, by PKP S.A. wyremontowało dworzec w Tarnowie-Mościcach. Jednak cały czas możliwe jest wynajęcie, o charakterze komercyjnym, powierzchni na terenie mościckiego dworca.

Tekst: Piotr Rogóz,
Fot. Adam Kiwior

Czytaj dalej

Tarnów informacje

Ulicami Tarnowa przejedzie Parada Zabytkowych Samochodów. Znamy trasę

Opublikowane

on

Dodane przez

Już w najbliższą sobotę w Tarnowie odbędzie się XIX Ogólnopolski Zlot VW Gar-Busów, a jego częścią będzie Parada Zabytkowych Samochodów. Barwne wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:30 w Zbylitowskiej Górze. Pojazdy zatrzymają się na Rynku w Tarnowie o 11:00, by mieszkańcy mogli je podziwiać. 
 

Trasa przejazdu:
Uczestnicy parady przemieszczą się w godz. 10:30 do 11:00 na trasie:
Godz. 10:30 START: wyjazd z terenu LKS Dunajec ul. Sportowa 1 w m. Zbylitowska Góra, następnie w zwartej kolumnie mają przemieszczać się ulicami: Sportowa do skrzyżowania z ulicą Zbylitowskich (wysokość marketu Intermache), następnie w lewo w ulicę Zbylitowskich, dalej prosto ulicą Zbylitowskich do skrzyżowania z ulicą Czarna Droga, następnie skręcają w prawo w ulicę Czarna Droga, dalej prosto ulicą Czarna Droga do skrzyżowania z ulicą Krakowską, następnie na skrzyżowaniu z ulicą Krakowską skręcają w lewo na ulicę Krakowską, dalej prosto ulicą Krakowską na płytę rynku w Tarnowie godz. 11:00 META płyta rynku w Tarnowie.

W godz. 11:00 do 14:00 postój pojazdów na płycie rynku w Tarnowie.

Następnie uczestnicy parady przemieszczą się w godz. 14:00 do 14:30 na trasie:
Godz. 14:00 START: wyjazd z płyty rynku w Tarnowie, następnie w zwartej kolumnie mają przemieszczać się ulicami: Wekslarska, Lwowska, Dąbrowskiego, Konarskiego, Narutowicza, Krakowska, Spacerowa, Zbylitowskich, Sportowa, 14:30 META (terenu LKS Dunajec ul. Sportowa 1 w m. Zbylitowska Góra).

W godzinach 10:30 do 11:00  oraz 14:00 do 14:30 ww. ulice zostaną częściowo wyłączone z ruchu, przejazd parady pojazdów zostanie zabezpieczona siłami Policji oraz porządkowymi organizatora na płycie rynku.

Fot. Artur Gawle

Czytaj dalej

Popularne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności serwisu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.