Piątek 10 maja wieńczy symboliczny jubileusz 500-lecia istnienia Domu Mikołajowskiego, jednego z najstarszych budynków w mieście Tarnów
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14:00 uroczystym odczytaniem Aktu przekazania Domu Mikołajowskiego i edyktu hetmana Jana Tarnowskiego. Pół godziny później ruszył „jarmark mikołajowski”. Na pikniku można było m.in. spróbować za darmo kuchni hetmańskiej, oglądnąć średniowieczną drukarnię i pokazy walki, oraz doświadczyć wybijania monet czy nauki szermierki.
Już w XVI wieku, Dom Mikołajowski w Tarnowie był własnością różnych właścicieli, zaczynając od małżeństwa Barbary i Jana Mikołajowskich, którzy darowali go wikariuszom kolegiaty tarnowskiej. Kolejne transakcje przekazały kamienicę w ręce kantora Marcina Bladego, który oddał ją w ręce Mikołaja Łowczowskiego, zanim ostatecznie trafiła po jego śmierci w posiadanie kapituły tarnowskiej w 1578 roku.
Dom Mikołajowski przeszedł przez różne okresy użytkowania, od rezydencji kanoników po siedzibę Kolonii Akademickiej z drugiej połowy XVIII w. W tym czasie znacznie ucierpiał, wymagając remontów i napraw, które często były zaniedbywane przez kolejnych użytkowników budynku.
W XX wieku kamienica odzyskała swój blask dzięki różnym inicjatywom rewitalizacyjnym, które przekształciły ją w ośrodek zdrowia w 1930 r., a później w Muzeum Higieny. Po drugiej wojnie w Domu Mikołajowskim powstało Muzeum Diecezjalne. Dzięki wpisaniu do rejestru zabytków w 1991 roku Dom Mikołajowski został uznany za ważny element dziedzictwa kulturowego Tarnowa, kontynuując swoją rolę jako miejsce edukacji i eksploracji historii miasta.
Obchody potrwają do 11 maja, kiedy to o godzinie 19:00 w bazylice katedralnej w Tarnowie wystąpi chór chłopięcy Pueri Cantores Tarnovienses wraz z solistami, dyrygowanymi przez ks. dra Grzegorza Piekarza. Koncert skupi się na muzyce renesansu i romantyzmu.
Krzysztof Górgól, fot. Artur Gawle