Gmina Tarnów znalazła się w gronie 79 małopolskich samorządów, które otrzymają dofinansowanie w ramach rządowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2025 rok. Na realizację tzw. opieki na odległość – czyli obsługę już wydanych opasek bezpieczeństwa – samorząd pozyskał 42 tysiące złotych.
Nowoczesna pomoc dla osób starszych
Opaski bezpieczeństwa, nazywane potocznie „opaskami życia”, to nowoczesne urządzenia wyposażone m.in. w przycisk SOS, detektor upadku oraz lokalizator GPS. Ich głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa seniorów, którzy – mimo wieku lub problemów zdrowotnych – nadal chcą mieszkać samodzielnie, lub nie mają możliwości stałej opieki ze strony najbliższych.
– Pomoc realizowana w ramach programu obejmuje nowoczesne technologie, które są szansą dla seniorów na zachowanie samodzielności mimo różnych przeciwności – podkreślił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas konferencji prasowej w Krakowie.
W całym województwie małopolskim na wsparcie seniorów w 2025 roku trafi ponad 9,3 mln zł, z czego ponad 1,6 mln zł przeznaczono właśnie na opaski bezpieczeństwa.
– To pokazuje, jak bardzo aktualny i potrzebny jest dziś temat opieki senioralnej – zaznacza Elżbieta Achinger, I wicewojewoda małopolska. – Seniorzy to ogromna wartość dla naszych społeczności, dlatego polityka senioralna pozostaje jednym z priorytetów naszego rządu.

Opieka na odległość przez całą dobę
W Gminie Tarnów program będzie realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Środki z dofinansowania umożliwią dalsze monitorowanie stanu zdrowia seniorów oraz szybką reakcję w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Zgodnie z założeniami Modułu II programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, wsparcie skierowane jest do osób w wieku 60 lat i więcej, mających trudności z codziennym funkcjonowaniem z powodu stanu zdrowia, które żyją samotnie lub z bliskimi niezdolnymi do zapewnienia odpowiedniego wsparcia.
Uczestnik programu otrzymuje opaskę, która w razie potrzeby pozwala natychmiast połączyć się z dyspozytorem w centrum monitoringu. W zależności od sytuacji, operator może:
- – udzielić wsparcia emocjonalnego,
- – skontaktować się z członkiem rodziny, sąsiadem lub opiekunem,
- – wezwać odpowiednie służby ratunkowe.
System działa całodobowo, przez siedem dni w tygodniu, co zapewnia seniorom stałe poczucie bezpieczeństwa. Dofinansowanie obejmuje koszty obsługi systemu i usług teleopieki.
Żródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie
witam, proszę o kontakt lub proszę napisać jak można się starać o taką opaskę dla samotnej starszej osoby
z góry dziękuję