Gitarzysta, kompozytor, producent, założyciel zespołów TSA i Złe Psy Andrzej Nowak zmarł w wieku 62 lat – poinformowali bliscy artysty we wtorek na jego profilu na portalu społecznościowym.
Bruk-Bet Termalika: z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Nowaka – legendy polskiego rocka, twórcy zespołów TSA, kompozytora hymnu Bruk-Bet Termalica Nieciecza KS. Piłkarzom „Słoni” utwór towarzyszył od kilku lat, przed każdym meczem rozgrywanym na własnym stadionie. Muzyk dwukrotnie koncertował na nim. Za pierwszym razem podczas oficjalnego otwarcia obiektu we wrześniu 2016 roku, ostatnio podczas fety z okazji awansu do PKO BP Ekstraklasy w czerwcu ubiegłego roku. Na scenie Nowak był człowiekiem pełnym energii i żywiołowości. Takim go zapamiętaliśmy.
„Smutek, żal i nostalgia. W swoją ostatnią podróż odjechał Andrzej Nowak – Legenda Polskiej Muzyki i nasz Przyjaciel. Nie tak dawno śpiewał jako gość na płycie PIERSI i PRZYJACIELE 2. Śpiewał słowa: +Kiedy jadę na motorze – czuję wolność+. Kochał życie, bliskich, muzykę, motory, militaria, psy. Jedź Andrzeju i bądź wolny… Szykuj nam miejsce na tamtej autostradzie… Do zobaczenia PRZYJACIELU” – pożegnał Nowaka na FB zespół PIERSI.
Andrzej Nowak urodził się 9 kwietnia 1959 r. w Opolu. W 1979 r. założył, wspólnie z basistą Tomaszem Zatwarnickim, heavy-metalowy zespół TSA – był to skrót nazwy „Tajne Stowarzyszenie Abstynentów” (która jednak „przetrwała” praktycznie tylko w „Leksykonie Polskiej Muzyki Rozrywkowej” Ryszarda Wolańskiego). Do najbardziej znanych utworów formacji należą „Trzy Zapałki”, „Chodzą Ludzie”, „51”, „Heavy Metal Świat”.
Później Nowak grał wspólnie z Tadeuszem Nalepą oraz Martyną Jakubowicz. W 1999 r. założył rockowy zespół „Złe Psy”. Brał także udział w przedsięwzięciach muzycznych innych artystów m.in. Krzesimira Dębskiego.
Był miłośnikiem psów, od lat hodował amerykańskie pitbulteriery. Był też kolekcjonerem militariów i motocykli. W wyborach prezydenckich w 2015 r. poparł Pawła Kukiza.
Zapytany wówczas przez dziennikarza Onetu czym jest patriotyzm Andrzej Nowak powiedział: „Tym wszystkim, co masz w sobie i co chcesz dać swojej ojczyźnie – nie tylko w czynach, ale i w słowach, uczuciach i pamięci. Nie wyobrażam sobie uwielbienia dla ojczyzny bez pamięci narodowej, bez znajomości historii i świadomości tego, komu zawdzięczamy to, że tu żyjemy, gramy, stoimy na scenie, możemy jeździć po naszych drogach i mieszkać. Jeśli tego nie wiemy i nie mamy pojęcia o przeszłości, jest to bez sensu. Ci, którzy znają moich rodziców, wiedzą, jak byłem wychowany, od początku. Bóg, honor i ojczyzna to były numery jeden w moim domu, do dziś zresztą są”.
„Pierwszym wierszem, jakiego się nauczyłem, było +Kto ty jesteś? – Polak mały. – Jaki znak twój? – Orzeł biały+. Historię mojej rodziny wytyczały powstania, w tym listopadowe i styczniowe” – dodał.
Popołudniowa audycja Radia Opole „Dobre Granie” w środę, 5 stycznia, będzie w całości poświęcona zmarłemu muzykowi. „Zagramy m.in. koncert Andrzeja Nowaka i zespołu Złe Psy zarejestrowany w Studiu M im. SBB Radia Opole w listopadzie 2019 roku” – zapowiedział współautor audycji Tomasz Wojtyłko, cytowany na stronie radia.
Andrzej Nowak zmarł 4 stycznia w wieku 62 lat.
(IKC, PAP)