Connect with us
Reklama

Tarnów informacje

“Zanocuj w lesie”. Zanocowaliśmy i sprawdziliśmy program w praktyce (zdjęcia)

Opublikowane

on

Pierwszego maja 2021 r. wystartował program Lasów Państwowych “Zanocuj w lesie”, polegający na udostępnieniu obszarów leśnych w celach biwakowych. Do tej pory takie praktyki były zakazane.

Szkoda tylko, że musimy ograniczać się do stref, a nie jak np. nasi południowi sąsiedzi, Słowacy, korzystać dowolnie z dobrodziejstwa leśnego, wyłączając oczywiście rezerwaty, parki narodowe i tereny prywatne.

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 roku swój początek miał pilotażowy program, sprawdzający czy polscy amatorzy leśnego rzemiosła są gotowi na bezszkodowe jego eksploatowanie. Przybywa bowiem chętnych na tego typu sposoby spędzania wolnego czasu.

Test wypadł pomyślnie. Lasy Państwowe po analizie pilotażu zdecydowały się zobowiązać każde nadleśnictwo do wyznaczenia obszarów, gdzie w zgodzie z przepisami zanocujemy w lesie. Program, choć polecany “bushcrafterom”, raczej jest skierowany dla osób chcących przeżyć przygodę w leśnej w głuszy. Na pewno zasadą nadrzędną zarówno dla rasowych “bushcrafterów”, jak i osób po prostu dobrze wychowanych jest hasło “Leave No Traces”, czyli nie zostawiaj śladów. Poniżej przykład naszego miejsca biwakowego przed i po.

Do dyspozycji mamy dwa rodzaje stref: żółtą – gdzie panuje całkowity zakaz używania ognia otwartego i pomarańczową, w której możemy użyć np. kuchenki gazowej. Nadleśnictwa nam najbliższe – Gromnik i Dąbrowa Tarnowska – wydzieliły dość skromne obszary (po jednym), do tego tylko “żółte”. Trudno wyobrazić sobie udany biwak, bez pysznego gulaszu na kolację, czy świeżej kawy o brzasku. Tym bardziej, gdy czeka nas deszczowy okres majowy…

Bez większego trudu wyszukujemy więc najbliższą dla Tarnowa strefę pomarańczową, znajdującą się pomiędzy miejscowościami Florynka, a Binczarowa (gm. Grybów). Dojazd od polskiego bieguna ciepła to 70 km. Przy lesie znajduje się parking oznaczony już jako strefa, co daje jasny sygnał, że tu możemy zostawić swoje auto. Lasy Państwowe oferują aplikację, która w połączeniu z naszą lokalizacją wskaże nam wyznaczone obszary, a dla mniej doświadczonych może być cennym narzędziem, gdy zgubimy drogę.

Teraz pozostaje znaleźć dogodne dla nas miejsce, przygotować obóz i delektować się wspaniałością przyrody. Nasze miejsce, choć z początku wydawało się dobre do obserwacji zwierzyny, okazało się ubogie w naziemną faunę. Poranne “szczekanie” saren było momentem nadziei, jednak nie zbliżyły się.

Na pewno miejscówka była obfita w ptactwo… Wieczorny koncercik odprowadził nas do namiotu. Jednak ok. 4:30 zaczął się istny szał! Ziemia aż drżała od śpiewu, wydawało się, że otaczają nas ich miliony.

 

Po takiej pobudce kawa z “makinetki” smakuje jak ambrozja. Chwila zadumy i czas pakowania. Żeby było bardziej wesoło zaczęła się mała ulewa, która zdecydowanie przyspieszyła ten proces. Krótki spacer widokowy i można wracać do domu. Wracać z refleksją, że Polacy będą dbali o las, trwać dumnie w “Leave No Traces”, a Lasy Państwowe z czasem rozszerzą “dostęp”, rozumiejąc, że miłośnicy lasu krzywdy mu nie zrobią.

 

Tekst i fot. Artur Gawle

(więcej zdjęć z wyprawy w fotoplastikonie:”Zanocuj w lesie”. Zanocowaliśmy i sprawdziliśmy program w praktyce (zdjęcia) )

Artur Gawle - fotoreporter. Odpowiedzialny za galerie i pojedyncze zdjęcia w całej grupie Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

Czytaj dalej

Tarnów informacje

Ruszyła inicjatywa „In vitro dla Tarnowa”. Pomysłodawcy zbierają podpisy mieszkańców [ZDJĘCIA]

Opublikowane

on

Dodane przez

Po raz kolejny pomysłodawcy inicjatywy „In vitro dla Tarnowa” zbierali podpisy mieszkańców miasta, którzy mieliby poprzeć taki projekt. Ta obywatelska inicjatywa ma na celu przyjęcie uchwały, która zapewniłaby finansowanie zabiegów in vitro dla par mieszkających w mieście. Jak mówi Jacek Jabłoński — jeden z pomysłodawców — tarnowianie reagują pozytywnie. Potrzebne jest minimum 300 podpisów, ale zdaniem organizatorów uda się zebrać więcej. 

Organizatorzy zbiórki, którzy są jednocześnie pomysłodawcami wsparcia rodziców starających się o dziecko, pojawili się m.in. w Parku Strzeleckim. 

Program ten to inicjatywa, która wyszła ze strony mieszkanek i mieszkańców Tarnowa. Założony został komitet, który ma doprowadzić do wprowadzenia pod obrady Rady Miejskiej w Tarnowie projektu uchwały dofinansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta. Pełnomocnikami komitetu są Jacek Jabłoński i Aneta Sacha-Górska.

W swoim zamyśle projekt przewiduje dofinansowanie w wysokości 5000 zł każdej z maksymalnie trzech procedur dla minimum 60 par z Tarnowa, co pozwoli pokryć znaczną część kosztów, na które dziś wielu par po prostu nie stać. Program jest rozłożony na 5 lat i przewiduje łączny budżet w wysokości 900.000 złotych. Może być on dowolnie zwiększony w trakcie trwania programu, jeśli znajdą się na to środki w kasie miejskiej. 

Aby projekt został skierowany pod obrady Rady Miejskiej musi uzyskać poparcie minimum 300 mieszkanek i mieszkańców Tarnowa. Podpis poparcia uchwały może złożyć każda pełnoletnia osoba figurująca w spisie wyborców na terenie miasta Tarnowa. O miejscu i czasie zbiórek organizatorzy informują w social mediach. 

Po zebraniu niezbędnej liczby podpisów projekt trafi do odpowiednich komisji oraz pod obrady Rady Miejskiej w Tarnowie. Zostanie wdrożony, jeśli uzyska poparcie większości radnych Miasta Tarnowa.

Fot. Adam Kiwior

Czytaj dalej

Tarnów informacje

Dworzec w Mościcach został wpisany do rejestru zabytków [ZDJĘCIA]

Opublikowane

on

Dodane przez

Po kilku miesiącach oczekiwania na decyzję sądu budynek – wzniesionego w latach 70. XX wieku – dworca kolejowego w Tarnowie-Mościcach został wpisany do rejestru zabytków. Decyzja ta jest prawomocna.

Wpis obiektu do rejestru zabytków nie ogranicza się tylko do samego budynku dworca kolejowego, ale dotyczy też jego wyposażenia – kas biletowych, siedzisk, oświetlenia, zegara czy posadzki. Po objęciu rejestrem dworca, w przypadku ewentualnych prac remontowych, Polskie Koleje Państwowe S.A., które są właścicielem, będą zobligowane do uzyskania zgody na przeprowadzenie ewentualnych prac od konserwatora zabytków.

 

Kiedy w lutym tego roku rozpoczynano postępowanie w sprawie wpisu budynku mościckiego dworca do rejestru zabytków kierowniczka tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Paulina Obara zapewniała w rozmowie dla Radia Kraków, że „wpisujemy do rejestru właśnie też m.in. z tego powodu, żeby ten obiekt dalej nie stał i nic się wokół niego nie działo. Tylko właśnie, żeby ktoś zdecydował się i spróbował go jakoś zaadoptować”.

„(…) Może [konstrukcja] jest mało doceniona przez wielu odbiorców i mieszkańców Tarnowa. Może to być perełka w naszym regionie, bo takich obiektów z lat 70. i 80. jest bardzo mało. A dworzec w Mościach posiada wysokie wartości historyczne i estetyczne. Wnętrze budynku jak i architektura wewnątrz zostało przemyślane i zaprojektowane, nic tam nie jest przypadkowe. Nawet siedzenia, które zostały zaprojektowane przez pracownię sztuk plastycznych w Krakowie” – stwierdziła w rozmowie dla Radia Kraków Paulina Obara. Z kolei przewodniczący Rady Osiedla Mościce Jan Wielgus, który zabiegał od lat o renowację dworca powiedział, że obiekt „bardzo mocno wrósł w tkankę urbanistyczną naszej dzielnicy. I emocjonalnie z tym dworcem wiąże się też bardzo wiele wspomnień i przeżyć”.

Mimo że obiekt doceniają architekci, a w czasopismach branżowych określają tę konstrukcję jako przykład modernizmu, od kilkunastu lat dworzec PKP nie spełnia swojej funkcji, a kasy są zamknięte. Jeszcze w 2011 roku odbywały się na terenie dworca wydarzenia artystyczne.

PKP S.A. w ostatnich latach bezskutecznie próbowały sprzedać budynek dworca – w obecnym stanie prawnym jest to niemożliwe. Po wpisaniu zabytkowej już nieruchomości PKP S.A. prowadzi też analizę zasadności przeprowadzenia rewitalizacji budynku, która mogłaby nastąpić dopiero po 2023 roku. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zaapelował, by PKP S.A. wyremontowało dworzec w Tarnowie-Mościcach. Jednak cały czas możliwe jest wynajęcie, o charakterze komercyjnym, powierzchni na terenie mościckiego dworca.

Tekst: Piotr Rogóz,
Fot. Adam Kiwior

Czytaj dalej

Tarnów informacje

Ulicami Tarnowa przejedzie Parada Zabytkowych Samochodów. Znamy trasę

Opublikowane

on

Dodane przez

Już w najbliższą sobotę w Tarnowie odbędzie się XIX Ogólnopolski Zlot VW Gar-Busów, a jego częścią będzie Parada Zabytkowych Samochodów. Barwne wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:30 w Zbylitowskiej Górze. Pojazdy zatrzymają się na Rynku w Tarnowie o 11:00, by mieszkańcy mogli je podziwiać. 
 

Trasa przejazdu:
Uczestnicy parady przemieszczą się w godz. 10:30 do 11:00 na trasie:
Godz. 10:30 START: wyjazd z terenu LKS Dunajec ul. Sportowa 1 w m. Zbylitowska Góra, następnie w zwartej kolumnie mają przemieszczać się ulicami: Sportowa do skrzyżowania z ulicą Zbylitowskich (wysokość marketu Intermache), następnie w lewo w ulicę Zbylitowskich, dalej prosto ulicą Zbylitowskich do skrzyżowania z ulicą Czarna Droga, następnie skręcają w prawo w ulicę Czarna Droga, dalej prosto ulicą Czarna Droga do skrzyżowania z ulicą Krakowską, następnie na skrzyżowaniu z ulicą Krakowską skręcają w lewo na ulicę Krakowską, dalej prosto ulicą Krakowską na płytę rynku w Tarnowie godz. 11:00 META płyta rynku w Tarnowie.

W godz. 11:00 do 14:00 postój pojazdów na płycie rynku w Tarnowie.

Następnie uczestnicy parady przemieszczą się w godz. 14:00 do 14:30 na trasie:
Godz. 14:00 START: wyjazd z płyty rynku w Tarnowie, następnie w zwartej kolumnie mają przemieszczać się ulicami: Wekslarska, Lwowska, Dąbrowskiego, Konarskiego, Narutowicza, Krakowska, Spacerowa, Zbylitowskich, Sportowa, 14:30 META (terenu LKS Dunajec ul. Sportowa 1 w m. Zbylitowska Góra).

W godzinach 10:30 do 11:00  oraz 14:00 do 14:30 ww. ulice zostaną częściowo wyłączone z ruchu, przejazd parady pojazdów zostanie zabezpieczona siłami Policji oraz porządkowymi organizatora na płycie rynku.

Fot. Artur Gawle

Czytaj dalej

Popularne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności serwisu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.