Na niedzielę, 9 maja, zaplanowane były wybory na burmistrza Ciężkowic. Miała być to trzecia próba wyłonienia następcy zmarłego 7 grudnia ubiegłego roku Zbigniewa Jurkiewicza. Przypomnijmy, przyczyną śmierci samorządowca, który kierował gminą nieprzerwanie od 2010 roku były powikłania po przebytym covidzie.
Pierwotnie wybory miały się odbyć 28 lutego, później wyznaczono nowy termin na 11 kwietnia. Urn jednak nie wystawiono z powodu pandemii.
Negatywna opinia Głównego Inspektora Sanitarnego spowodowała, że po raz kolejny zdecydowano o zmianie daty głosowania. Rządowe Centrum Legislacji jako nowy termin podało 12 czerwca. Lokale będą czynne w godzinach 7-21. Decyzja premiera wejdzie w życie 30 kwietnia.
Dla kogo łańcuch burmistrza?
Przypomnijmy, O schedę po Zbigniewie Jurkiewiczu ubiegać się będzie czworo pretendentów.
Robert Figas (47 l.) przedstawia się jako kandydat niezależny, choć w ostatnich wyborach samorządowych bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Teraz utworzył własny komitet Nasza Gmina Nasz Dom. Na co dzień prowadzi firmę budowlaną. W przeszłości służył w Czerwonych Beretach. Szczyci się tytułem skoczka spadochronowego. Jest też prezesem klubu „Ciężkowiczanka”. Dowodzi druhami OSP w gminie. Jest absolwentem Akademii Finansów w Warszawie. Hasło wyborcze: „Wspólnie z Mieszkańcami”.
Przed pięciu laty do Ciężkowic sprowadziła się Dorota Mazur. Założyła gospodarstwo agroturystyczne, gdzie hoduje między innymi alpaki i pszczoły. Z wykształcenia jest ekonomistką. Pracowała jako główna księgowa między innymi w Andrychowie i Żorach. Walka o fotel burmistrza jest jej debiutem w dużej polityce. Swój komitet nazwała „Dobra zmiana dla Ciężkowic”.
Komitet Wyborczy Wyborców Gmina – Rozwój i Środowisko to szyld, pod którym podpisuje się Stanisław Kuropatwa (55 l.). To absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracuje w Tauronie. Od 2006 roku działa w samorządzie. Szlify zdobywał jako radny gminy Ciężkowice. Od 2010 roku zasiada w radzie powiatu tarnowskiego. W poprzedniej kadencji był wiceprzewodniczącym tego gremium. Pracuje w klubie radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. Działa w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich. Jest też strażakiem-ochotnikiem.
Oficjalnym poparciem Prawa i Sprawiedliwości cieszy się natomiast mieszkający w Falkowej Michał Koralik (58 l.), działacz tego ugrupowania. Jego kandydaturę podczas oficjalnej prezentacji zachwalali między innymi wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki oraz lider struktur okręgowych partii Jarosława Kaczyńskiego poseł Wiesław Krajewski. Koralik jest obecnie radnym gminnym.
Obecnie Ciężkowicami zarządza komisarz, którym jest pochodzący z Powiśla Dąbrowskiego Stanisław Krawiec, który wcześniej był kierownikiem tarnowskiej delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W swoim CV ma też kierowanie Centrum Polonii w Brniu.
Łukasz Winczura, fot. Artur Gawle