Kanapka królową śniadań według sondaży wybiera ją, aż 70 % Polaków!
Nic dziwnego, ponieważ w dzisiejszym zabieganym świecie, kiedy tempo życia zdaje się przyśpieszać, to jedna z łatwiejszych form szybkiego posiłku. Oczywiście nie zachęcamy do spożywania posiłków w biegu i jesteśmy optymistycznie nastawieni, że każdy z nas znajdzie czas na celebrację posiłku, nie tylko 24 kwietnia w Europejski Dzień Śniadań. W końcu to najważniejszy posiłek, który ma nam zapewnić energię i lepsze samopoczucie na dalszą część dnia.
Składniki śniadaniowe często odzwierciedlają regionalne i kulturowe tradycje, a wybór może być różnorodny – od lekkich posiłków po bardziej sycące i złożone dania.
Oto kilka ciekawostek, które warto wiedzieć o śniadaniach:
• Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, daje więcej możliwości w ciągu dnia, aby dostarczyć organizmowi energii i składników odżywczych potrzebnych do optymalnego funkcjonowania. Badania obserwacyjne ukazały, że jedzenie śniadania siedem razy w tygodniu zmniejsza ryzyko wielu chorób.
• Polacy najchętniej spożywają taką kanapkę z serem i wędliną oraz różnymi warzywami. Kolejną często wybieraną opcją śniadaniową jest jajecznica, która uzyskuje ponad 50%. Podium śniadaniowe zamykają płatki lub różnego rodzaju musli.
• Najczęściej wybieranym napojem do śniadania jest herbata, po którą sięga ponad 40% badanych. Co trzeci badany (ok. 34%) pije różnego rodzaju kawę. Mniejsze grono wybiera także na śniadanie soki, mleko czy kakao.
• Rozpoczynając dzień od śniadania, dobrze jest wiedzieć, że najlepiej, aby śniadanie stanowiło 25-30% energii całodziennej diety, co oznacza zjedzenie ok. 450 kcal w przypadku kobiet i około 600 kcal w przypadku mężczyzn.
• Zdrowa alternatywa – Smoothie: jeśli masz mało czasu na przygotowanie śniadania, smoothie może być świetną opcją. Można do niego dodać swoje ulubione owoce, warzywa, różnego rodzaju ziarna oraz inne składniki odżywcze.
• W ostatnich latach obserwuje się wzrost popularności pewnych trendów śniadaniowych. Jedne z nich to tosty z awokado, pudding chia czy podane wyżej smoothie. Są one często cenione ze względu na swoją zdrową zawartość i estetyczny wygląd.
• Oto kilka zdrowszych zamienników śniadaniowych:
– owsianka zamiast słodkich płatków śniadaniowych
– jogurt naturalny zamiast jogurtów owocowych
– koktajl zamiast wysoko kalorycznych napojów
– sałatka na śniadanie może być wszechstronnym i zdrowym zamiennikiem dla różnych tradycji śniadaniowych, spełniając jednocześnie preferencje smakowe i potrzeby żywieniowe.
Regularne śniadanie może przynieść bardzo dobre korzyści dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. Mimo częstego braku czasu starajmy się zaczynać dzień od dobrej chwili, która przygotuje nas na kolejne wyzwania i przygody, jakie przynosi nam nowy dzień.
