Tarnowska młodzież porwała się do czytania. W Ogrodzie Sensorycznym wybrzmiała Moralność Pani Dulskiej

Tarnów wiadomości. Nie w Saskim, ale w Sensorycznym Ogrodzie odbyła się tarnowska edycja Narodowego Czytania „Moralności Pani Dulskiej”. Dzieło Zapolskiej czytali aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, młodzież i mieszkańcy, którzy wzięli udział w wydarzeniu.

Głównymi lektorami podczas tarnowskiego czytania Dulskiej byli: Monika Wenta, Kinga Piąty i Kamil Urban. Aktorów z Solskiego wspierali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i pracownicy biblioteki.

Wprawdzie 10. edycja Narodowego Czytania przypada na 4 września, ale w Tarnowie głośna lektura dramatu odbyła się dzień wcześniej. Ogólnopolską akcję rozpocznie Prezydent RP Andrzej Duda, który zaprasza do Ogrodu Saskiego w Warszawie. 

„Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie +dulszczyzna+ weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Lektura wybrzmi w sobotę w całym kraju. Do wspólnego czytania angażują się biblioteki, szkoły, teatry, a nawet szpitale i więzienia. W czytanie włączą się artyści i samorządowcy. 

fot. Artur Gawle

Start typing and press Enter to search

Send this to a friend