Tarnów-Warszawa: Róża Kozakowska wśród Sportowców Roku. Zdobyła nagrodę „Sport Bez Barier”

Tarnów wiadomości. Reprezentująca na co dzień Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych START Róża Kozakowska w tym roku przyniosła Polsce sporo powodów do dumy. Udział w paraolimpiadzie zakończył się dla Róży srebrnym i złotym medalem, a jej wynik był jednocześnie wyrównaniem rekordu świata. Reprezentantka Polski została doceniona podczas 87. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”. Podczas gali zdobyła nagrodę „Sport Bez Barier”.

Róża Kozakowska znalazła się w gronie najlepszych sportowców 2021 roku. W sobotni wieczór w hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie spotkali się najlepsi z najlepszych. Na pierwszym miejscu, ponownie, Robert Lewandowski. Tuż za nim Anita Włodarczyk i Bartosz Zmarzlik. 

W plebiscycie, oprócz 10 najlepszych sportowców, wybrano również: trenera roku, drużynę roku, superczempiona i imprezę roku. Przyznano nagrody dla tych, którzy są „Od zawsze ze sportem”. Wręczono także statuetkę „Sport i biznes”. Nagroda Sport bez Barier trafiła do Róży Kozakowskiej. 

Nagrodę wręczył Józef Birka, członek rady nadzorczej Telewizji Polsat. Przed wręczeniem nagrody wygłosił przemowę, w której podkreślił, że dostąpił zaszczytu mogąc ogłosić laureata w kategorii Sport bez Barier. 

To nie tylko jeden z licznych laureatów, ale przede wszystkim osoba, która swoimi dokonaniami i życiem pokazała, że warto walczyć o swoje marzenia, bo one w każdej chwili mogą się spełnić. Wbrew temu, co spotkało ją w rodzinie, co spotkało ją w życiu i wbrew temu, co stało się jej zdrowiem na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą oraz złoto w rzucie maczugą bijąc rekord świata. To dziewczyna ze Zduńskiej Woli, która może być inspiracją dla wielu Polek i Polaków, którzy są w ciężkiej sytuacji jak ona. Laureatką nagrody jest Róża Kozakowska, Wielka Wojowniczka.

Po odebraniu nagrody Róża Kozakowska nie kryła wzruszenia:

Po raz kolejny mam zaszczyt bycia z Państwem. To piękne wyróżnienie i doznanie w moim życiu. Serce chce mi wyjść z piersi. Dziękuję za tę piękną i niezwykłą nagrodę, która w moim życiu udowadnia, że warto walczyć, pomimo wszystko. To dowód i najwyższa nagroda, jaką mogłam otrzymać. Jest ukoronowaniem wszystkich nagród, które otrzymałam w ubiegłym roku. Pomimo mojej dzisiejszej niedyspozycji zdrowotnej bardzo chciałam tu być i podziękować za Państwa wsparcie.  

 

Szczegółowe wyniki 87. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat na Najlepszego Sportowca roku 2021:

1
Robert Lewandowski (piłka nożna)
2Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
3Bartosz Zmarzlik (żużel)
4Dawid Tomala (lekkoatletyka)
5Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
6Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
7Sztafeta mieszana 4 × 400 m (lekkoatletyka): Karol Zalewski, Natalia KaczmarekJustyna Święty-ErseticKajetan DuszyńskiDariusz KowalukIga Baumgart-WitanMałgorzata Hołub-Kowalik
8Czwórka podwójna kobiet (wioślarstwo): Agnieszka Kobus-ZawojskaMarta WieliczkoMaria SajdakKatarzyna Zillmann 
9Karolina Naja i Anna Puławska (kajakarstwo)
10Tadeusz Michalik (zapasy).

Pozostali nominowani:
Patryk Dobek (lekkoatletyka); Paweł Fajdek (lekkoatletyka); Hubert Hurkacz (tenis); Sztafeta 4 × 400 m (lekkoatletyka) – Natalia KaczmarekIga Baumgart-WitanMałgorzata Hołub-KowalikJustyna Święty-ErseticAnna KiełbasińskaMalwina Kopron (lekkoatletyka); Karolina NajaAnna PuławskaJustyna IskrzyckaHelena Wiśniewska (kajakarstwo); Agnieszka SkrzypulecJolanta Ogar-Hill (żeglarstwo); Kamil Stoch (narciarstwo klasyczne); Iga Świątek (tenis); Piotr Żyła (narciarstwo klasyczne).

Pozostałe nagrody:
Trener roku: Aleksander Matusiński (lekkoatletyka)
Drużyna roku: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (siatkówka)
Sport bez barier: Róża Kozakowska (lekkoatletyka)
Superczempion: Piotr Małachowski (lekkoatletyka)
Od zawsze ze sportem: Totalizator Sportowy
Impreza roku: Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – Silesia 2021
Sport i biznes: Robert Kubica i PKN Orlen.

Źródło: screen Facebook: Przegląd Sportowy

 

 

Start typing and press Enter to search

Send this to a friend