Connect with us
Reklama

Tarnów informacje

Tąpnięcie w radzie. Ciesielczyk wyrzucony z klubu Koalicji Obywatelskiej

Opublikowane

on

Tarnowscy radni Koalicji Obywatelskiej byli jednomyślni. Przy jednym głosie wstrzymującym się postanowili wyrzucić z klubu Marka Ciesielczyka. Sam zainteresowany nie brał udziału w głosowaniu. Decyzja została podjęta w czwartkowy wieczór, 13 maja.

Oficjalny powód? Wytyczne z zarządu regionu Platformy Obywatelskiej. Otóż, Antypartia, twór polityczny, którym kieruje Marek Ciesielczyk, nie wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej. Zatem członkowie tego ruchu nie mogą wchodzić w skład klubów radnych w samorządach. Według naszych informacji na pozbycie się Ciesielczyka z klubu radnych KO najmocniej mieli naciskać: szef małopolskiej PO poseł Aleksander Miszalski oraz lider tarnowskich struktur partii Robert Wardzała.

– Naciski to za mocno powiedziane. Ale ma to logiczne uzasadnienie. Antypartia nie jest w KO. Jak pan Marek Ciesielczyk podpisze umowę koalicyjną, może wrócimy do rozmowy. Na razie temat jest zamknięty – mówi szef klubu radnych KO Zbigniew Kajpus.

Z kolei od innych działaczy słyszymy, że do wyrzucenia Ciesielczyka przyczyniły się obraźliwe wpisy, które ten publikował na facebooku. „Ostatni sondaż: Na Koalicję Obywatelską chce teraz głosować zaledwie 12% wyborców, co oznacza, że w konserwatywnym okręgu tarnowskim mandat poselski straciłaby jedyna posłanka PO Urszula Augustyn. Tym bardziej Robert Wardzała (po raz kolejny) nie miałby szans na dietę poselską. Jeśli upadek KO będzie postępował w takim tempie, PO i Nowoczesna zostaną wyprzedzone nawet przez Partię Przyjaciół Przylądka Dobrej Nadziei. Trzeba przyznać, że prezydent Ciepiela miał nosa, uciekając zaraz po wyborach z tonącego statku” – to jedna z próbek.

Co na to banita?

– To typowe zjawisko. Tonący brzytwy się chwyta i wykonuje nieskoordynowane ruchy. W przypadku tarnowskiej KO jest podobnie. A ta w dodatku ma na plecach motor żużlowca. To kuriozum, że jakiś kacyk partyjny z Krakowa będzie się wtrącał do tarnowskiego samorządu – mówi Ciesielczyk.

Aksamitne pożegnanie

Samo spotkanie, podczas którego dokonała się polityczna egzekucja radnego Ciesielczyka miało przebiegać, jak słyszymy, w niemal sielskiej atmosferze.

– Było milutko, były podziękowania za współpracę i zgodziliśmy się, że wszystkim nam zależy na dobru mieszkańców – relacjonuje Sebastian Stepek z Nowoczesnej.

Czy pożegnanie się Marka Ciesielczyka z KO oznacza, że odebrana mu zostanie posada szefa komisji kultury?

– Nie rozmawialiśmy na ten temat. To kwestia do przemyślenia – ucina krótko Kajpus.

Ewentualne odebranie przewodniczenia komisji kultury Ciesielczykowi mogłoby sprawić, że pracę w niej mogliby podjąć radni Prawa i Sprawiedliwości.

– Rzeczywiście, zbojkotowaliśmy zasiadanie w tym gremium, nie ukrywam, że ze względu na osobę pana przewodniczącego. Czy wrócimy? Nie potrafię jasno odpowiedzieć – mówi szef klubu PiS Mirosław Biedroń.

– Strzyka mnie to i jest mi obojętne, czy mnie odwołają, czy nie – ripostuje były już radny KO

Z kim zagra Marek Ciesielczyk?

Czy pozbycie się Ciesielczyka z klubu KO może być utrapieniem w ważnych dla obozu prezydenckiego głosowaniach? Z kim będzie głosował wyrzucony radny?

– W taki sam sposób, w jaki głosowałem do tej pory, czyli według własnych poglądów, sumienia i zasad logicznego myślenia – słyszymy w rozmowie telefonicznej.

Przypomnijmy, że największym klubem w radzie miejskiej obecnej kadencji są samorządowcy skupieni wokół Zjednoczonej Prawicy. Jest ich jedenaścioro. Pod szyldem Prawa i Sprawiedliwości ulokowali się również działacze Porozumienia Jarosława Gowina oraz Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Ośmioro rajców pracuje w klubie Koalicji Obywatelskiej. To działacze Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Pięć szabel ma natomiast klub Nasze Miasto Tarnów. Samotnym białym żaglem jest od wczoraj Marek Ciesielczyk.

– Wystarczy policzyć. Mamy dalej dwa głosy przewagi nad PiS-em, więc jestem spokojny – twierdzi Zbigniew Kajpus.

Fot. Artur Gawle

Czytaj dalej

Tarnów informacje

Ruszyła inicjatywa „In vitro dla Tarnowa”. Pomysłodawcy zbierają podpisy mieszkańców [ZDJĘCIA]

Opublikowane

on

Dodane przez

Po raz kolejny pomysłodawcy inicjatywy „In vitro dla Tarnowa” zbierali podpisy mieszkańców miasta, którzy mieliby poprzeć taki projekt. Ta obywatelska inicjatywa ma na celu przyjęcie uchwały, która zapewniłaby finansowanie zabiegów in vitro dla par mieszkających w mieście. Jak mówi Jacek Jabłoński — jeden z pomysłodawców — tarnowianie reagują pozytywnie. Potrzebne jest minimum 300 podpisów, ale zdaniem organizatorów uda się zebrać więcej. 

Organizatorzy zbiórki, którzy są jednocześnie pomysłodawcami wsparcia rodziców starających się o dziecko, pojawili się m.in. w Parku Strzeleckim. 

Program ten to inicjatywa, która wyszła ze strony mieszkanek i mieszkańców Tarnowa. Założony został komitet, który ma doprowadzić do wprowadzenia pod obrady Rady Miejskiej w Tarnowie projektu uchwały dofinansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta. Pełnomocnikami komitetu są Jacek Jabłoński i Aneta Sacha-Górska.

W swoim zamyśle projekt przewiduje dofinansowanie w wysokości 5000 zł każdej z maksymalnie trzech procedur dla minimum 60 par z Tarnowa, co pozwoli pokryć znaczną część kosztów, na które dziś wielu par po prostu nie stać. Program jest rozłożony na 5 lat i przewiduje łączny budżet w wysokości 900.000 złotych. Może być on dowolnie zwiększony w trakcie trwania programu, jeśli znajdą się na to środki w kasie miejskiej. 

Aby projekt został skierowany pod obrady Rady Miejskiej musi uzyskać poparcie minimum 300 mieszkanek i mieszkańców Tarnowa. Podpis poparcia uchwały może złożyć każda pełnoletnia osoba figurująca w spisie wyborców na terenie miasta Tarnowa. O miejscu i czasie zbiórek organizatorzy informują w social mediach. 

Po zebraniu niezbędnej liczby podpisów projekt trafi do odpowiednich komisji oraz pod obrady Rady Miejskiej w Tarnowie. Zostanie wdrożony, jeśli uzyska poparcie większości radnych Miasta Tarnowa.

Fot. Adam Kiwior

Czytaj dalej

Tarnów informacje

Dworzec w Mościcach został wpisany do rejestru zabytków [ZDJĘCIA]

Opublikowane

on

Dodane przez

Po kilku miesiącach oczekiwania na decyzję sądu budynek – wzniesionego w latach 70. XX wieku – dworca kolejowego w Tarnowie-Mościcach został wpisany do rejestru zabytków. Decyzja ta jest prawomocna.

Wpis obiektu do rejestru zabytków nie ogranicza się tylko do samego budynku dworca kolejowego, ale dotyczy też jego wyposażenia – kas biletowych, siedzisk, oświetlenia, zegara czy posadzki. Po objęciu rejestrem dworca, w przypadku ewentualnych prac remontowych, Polskie Koleje Państwowe S.A., które są właścicielem, będą zobligowane do uzyskania zgody na przeprowadzenie ewentualnych prac od konserwatora zabytków.

 

Kiedy w lutym tego roku rozpoczynano postępowanie w sprawie wpisu budynku mościckiego dworca do rejestru zabytków kierowniczka tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Paulina Obara zapewniała w rozmowie dla Radia Kraków, że „wpisujemy do rejestru właśnie też m.in. z tego powodu, żeby ten obiekt dalej nie stał i nic się wokół niego nie działo. Tylko właśnie, żeby ktoś zdecydował się i spróbował go jakoś zaadoptować”.

„(…) Może [konstrukcja] jest mało doceniona przez wielu odbiorców i mieszkańców Tarnowa. Może to być perełka w naszym regionie, bo takich obiektów z lat 70. i 80. jest bardzo mało. A dworzec w Mościach posiada wysokie wartości historyczne i estetyczne. Wnętrze budynku jak i architektura wewnątrz zostało przemyślane i zaprojektowane, nic tam nie jest przypadkowe. Nawet siedzenia, które zostały zaprojektowane przez pracownię sztuk plastycznych w Krakowie” – stwierdziła w rozmowie dla Radia Kraków Paulina Obara. Z kolei przewodniczący Rady Osiedla Mościce Jan Wielgus, który zabiegał od lat o renowację dworca powiedział, że obiekt „bardzo mocno wrósł w tkankę urbanistyczną naszej dzielnicy. I emocjonalnie z tym dworcem wiąże się też bardzo wiele wspomnień i przeżyć”.

Mimo że obiekt doceniają architekci, a w czasopismach branżowych określają tę konstrukcję jako przykład modernizmu, od kilkunastu lat dworzec PKP nie spełnia swojej funkcji, a kasy są zamknięte. Jeszcze w 2011 roku odbywały się na terenie dworca wydarzenia artystyczne.

PKP S.A. w ostatnich latach bezskutecznie próbowały sprzedać budynek dworca – w obecnym stanie prawnym jest to niemożliwe. Po wpisaniu zabytkowej już nieruchomości PKP S.A. prowadzi też analizę zasadności przeprowadzenia rewitalizacji budynku, która mogłaby nastąpić dopiero po 2023 roku. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zaapelował, by PKP S.A. wyremontowało dworzec w Tarnowie-Mościcach. Jednak cały czas możliwe jest wynajęcie, o charakterze komercyjnym, powierzchni na terenie mościckiego dworca.

Tekst: Piotr Rogóz,
Fot. Adam Kiwior

Czytaj dalej

Tarnów informacje

Ulicami Tarnowa przejedzie Parada Zabytkowych Samochodów. Znamy trasę

Opublikowane

on

Dodane przez

Już w najbliższą sobotę w Tarnowie odbędzie się XIX Ogólnopolski Zlot VW Gar-Busów, a jego częścią będzie Parada Zabytkowych Samochodów. Barwne wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:30 w Zbylitowskiej Górze. Pojazdy zatrzymają się na Rynku w Tarnowie o 11:00, by mieszkańcy mogli je podziwiać. 
 

Trasa przejazdu:
Uczestnicy parady przemieszczą się w godz. 10:30 do 11:00 na trasie:
Godz. 10:30 START: wyjazd z terenu LKS Dunajec ul. Sportowa 1 w m. Zbylitowska Góra, następnie w zwartej kolumnie mają przemieszczać się ulicami: Sportowa do skrzyżowania z ulicą Zbylitowskich (wysokość marketu Intermache), następnie w lewo w ulicę Zbylitowskich, dalej prosto ulicą Zbylitowskich do skrzyżowania z ulicą Czarna Droga, następnie skręcają w prawo w ulicę Czarna Droga, dalej prosto ulicą Czarna Droga do skrzyżowania z ulicą Krakowską, następnie na skrzyżowaniu z ulicą Krakowską skręcają w lewo na ulicę Krakowską, dalej prosto ulicą Krakowską na płytę rynku w Tarnowie godz. 11:00 META płyta rynku w Tarnowie.

W godz. 11:00 do 14:00 postój pojazdów na płycie rynku w Tarnowie.

Następnie uczestnicy parady przemieszczą się w godz. 14:00 do 14:30 na trasie:
Godz. 14:00 START: wyjazd z płyty rynku w Tarnowie, następnie w zwartej kolumnie mają przemieszczać się ulicami: Wekslarska, Lwowska, Dąbrowskiego, Konarskiego, Narutowicza, Krakowska, Spacerowa, Zbylitowskich, Sportowa, 14:30 META (terenu LKS Dunajec ul. Sportowa 1 w m. Zbylitowska Góra).

W godzinach 10:30 do 11:00  oraz 14:00 do 14:30 ww. ulice zostaną częściowo wyłączone z ruchu, przejazd parady pojazdów zostanie zabezpieczona siłami Policji oraz porządkowymi organizatora na płycie rynku.

Fot. Artur Gawle

Czytaj dalej

Popularne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności serwisu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.