Tarnów to duże miasto w województwie małopolskim, siedziba powiatu i aglomeracji tarnowskiej. Sprawdziliśmy, jak dużo można zarobić w Tarnowie i kto najszybciej znajdzie pracę.
Tarnów na tle Małopolski – sytuacja na rynku pracy
Małopolska należy do jednego z lepiej postrzeganych rynków pracy w Polsce. Faktycznie zarobki są tu na bardzo wysokim poziomie, a bezrobocie relatywnie niskie.
Najlepiej w województwie wypada oczywiście Kraków. Tu średnie wynagrodzenie wynosi ponad 7200 zł brutto i o jedną piątą przekracza średnią dla całego kraju. Kraków coraz śmielej konkuruje wysokością zarobków z Warszawą i zdarza się, że w niektórych miesiącach ją detronizuje.
Jeśli chodzi o Tarnów, to tu wynagrodzenia nie są aż tak spektakularne, trzeba jednak oddać miastu sprawiedliwość. Wynagrodzenia w Tarnowie są niemal identyczne, jak średnia dla całego kraju i wynoszą około 6000 zł brutto, co odpowiada też średniej dla regionu małopolskiego.
Warto sobie uczciwie powiedzieć, że niewiele jest w Polsce miast powiatowych, w których są tak wysokie wynagrodzenia. Trzeba więc uznać, że sytuacja płacowa na rynku pracy w Tarnowie jest bardzo dobra.
Podobnie przedstawia się kwestia bezrobocia, które w Tarnowie jest bardzo niskie. Wynosi zaledwie 4,2% (dane za 2021 rok). Jest niższe niż średnia krajowa i wojewódzka, co oznacza, że Tarnów jest bardzo dobrym pracodawcą w regionie.
Ile można zarobić w Tarnowie?
Średnie wynagrodzenie jest tylko pewnym wskaźnikiem dla tego, ile można zarobić w Tarnowie. Oczywiście wiele zależy od pracodawcy, ale też kwalifikacji pracownika.
Warto także przyjrzeć się poszczególnym branżom. W Tarnowie jest podobnie jak w innych regionach kraju. Najwięcej zarabiają przedstawiciele branży naukowo-technologicznej, IT oraz finansowej. Opłaca się więc być biotechnologiem, programistą lub analitykiem finansowym. Podobnie jest sens rozwijać karierę handlowca. Na najlepszych w wymienionych zawodach czekają wynagrodzenia sięgające kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Równie dobrze przedstawiają się zarobki w Tarnowie osób pracujących na stanowiskach kierowniczych. Prezesi, dyrektorzy, menedżerowie, a także pracownicy administracji państwowej mogą liczyć na uposażenia znacznie przekraczające średnią krajową.
Kto najszybciej znajdzie pracę w Tarnowie?
Tarnów jest miastem o dość jednolitym profilu zatrudnienia. Nie ma tu zawodów, w których braki kadrowe byłyby dla pracodawców szczególnie dotkliwe. Nie oznacza to, że w ogóle nie ma pracy. Wręcz odwrotnie. Jednak aktualne ogłoszenia o pracę w Tarnowie oraz Barometr Zawodów nie faworyzują przedstawicieli żadnych branż. Mimo to można wskazać, w którym zawodzie najłatwiej o pracę na pełen etat.
Cukiernicy i kucharze
Branża gastronomiczna powoli wydobywa się z głębokiej zapaści spowodowanej pandemią, jednak nadal boryka się z problemami kadrowymi. Praca dla kucharza w mieście Tarnów? Oczywiście! Wiele punktów gastronomicznych wciąż nie zatrudniło nikogo na stałe, podobnie jest z cukiernikami, oni także są bardzo intensywnie poszukiwani. Na zatrudnienie w branży gastronomicznej mogą liczyć także kelnerzy i barmani.
Budowlańcy
Braki kadrowe w branży budowlanej to w ostatnich latach norma. Powodem takiego stanu rzeczy są coraz liczniejsze inwestycje nowych deweloperów oraz odpływ pracowników z Ukrainy. W Tarnowie poszukuje się inżynierów budów i brygadzistów oraz techników i pracowników fizycznych do prostych prac ogólnobudowlanych. Na zatrudnienie mogą liczyć betoniarze, zbrojarze, murarze, tynkarze, monterzy instalacji, operatorzy maszyn i pracownicy tzw. robót wykończeniowych.
Nauczyciele języków obcych i lektorzy
Szkoły prywatne i państwowe w Tarnowie mają problem z obsadzeniem wakatów na stanowiskach nauczycieli języków obcych oraz lektorów. Pracę można dostać bez trudu nawet w trakcie roku szkolnego i akademickiego.
Medycy
Oferty pracy z Tarnowa płyną szerokim strumieniem do pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych i lekarzy. Wakaty zgłaszają zarówno dyrektorzy państwowych szpitali i przychodni, jak i prezesi prywatnych placówek. Na lekarzy czeka praca na pełen etat.
Kierowcy
Branże spedycyjna i transportowa też przeżywają kryzys związany z odpływem pracowników zza wschodniej granicy i brakiem perspektyw na przybycie nowych. W Tarnowie brakuje kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, popularnie nazywanych tirami. Tu magnesem są kontrakty na trasy międzynarodowe, na których można naprawdę dobrze zarobić. Wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami, np. długą nieobecnością w domu.
Dla tych zawodów nie ma ofert pracy w Tarnowie
W Tarnowie praktycznie każdy znajdzie zatrudnienie, ale niekoniecznie każdy w swoim zawodzie. Jest kilka takich, których na rynku nie tylko nie brakuje, ale nawet mają nadwyżkę chętnych.
Ekonomista, pracownik biurowy i pracownik administracyjny powinni pomyśleć o przebranżowieniu się lub poszukaniu pracy poza Tarnowem.