Tarnów wiadomości: Uśmiechy, poklepywania, gratulacje oraz mnożące się komisje i minuty przerw – czyli pierwsze posiedzenie nowej Rady Miejskiej w Tarnowie.
6 maja w samo południe otwarto pierwszą zwyczajną sesję Rady Miejskiej w Tarnowie kadencji 2024/2029. Po ślubowaniu radnych wybrano osobę przewodniczącą Radzie Miasta, a następnie powołano stałe i doraźne komisje.
Po uroczystym zaprzysiężeniu nowy Prezydent Miasta Jakub Kwaśny wygłosił przemowę, w której podziękował za zaufanie wszystkim głosującym. Wyraził swoją nadzieję wobec dialogu z całą Radą Miasta oraz długo zapowiadanej współpracy aglomeracyjnej. Dodał, że liczy na wspólne wysiłki w celu ustabilizowania sytuacji finansowej Tarnowa. „Prezydentem nie zostaje się w pojedynkę” – podkreślał.
Nową przewodniczącą Rady Miasta została wybrana Małgorzata Mękal, zdobywając 15 na 23 oddanych głosów. Jest to pierwsza kobieta, która przewodniczyć Radzie Miasta Tarnowa. Kandydat Mirosław Biedroń zdobył 8 głosów.
Podczas bloku głosowań powołano wiele komisji, w tym m.in. Komisję porządku publicznego i Komisję ds. nazewnictwa ulic i doraźną Komisję statutową. Głosowania te były jednogłośne.
Zaproponowano stworzenie nowej Komisji doraźnej Rady Miejskiej ds. osiedli w celu zacieśnienia współpracy pomiędzy Radą Miejską a Radami Osiedli. W tej kadencji Rady Miejskiej jest sześciu radnych, którzy są w radach osiedli. Przemawiający radny zaznaczył, że często ciężko jest wypełniać radę osiedla, która powinna mieć 15 członków. Wniosek został złożony, ale obecnie nie spełnia wymogów formalnych. Prezydent Miasta Tarnowa zapowiedział, że do czwartku przygotowany zostanie projekt uchwały dla tej inicjatywy.
Przemawiająca Urszula Augustyn wyraziła swoje uznanie wobec poprzednich kadencji Rady Miasta oraz wobec przeszłego i obecnego Prezydenta Tarnowa. „Obudzenie aktywności obywatelskiej to jest naprawdę ważne zadanie” – mówiła.
Głos zabrał także Roman Ciepiela, dziękując za możliwość bycia zaangażowanym bezpośrednio w życie Tarnowa przez przeszło 34 lata. Miasto, mówił, „to są setki lat poprzednich pokoleń”. Przekazał, że zostawił nowej Radzie Tarnów w stanie „skatalogowanym”. Większość inwestycji jest zabezpieczone, a rachunki zostały zapłacone. Jak zapewnił, zadłużenie jest na poziomie „średnim” dla podobnych miast. Dodał, że pomimo zwiększonego zadłużenia, „Za te 300 milionów wykonaliśmy ponad miliard złotych inwestycji”.
Pierwsze posiedzenie Rady Miasta Tarnowa można uznać za mały sukces, chociażby przez sam charakter częstych jednogłośnych decyzji. Będziemy pilnie śledzić kolejne kroki oraz informować naszych czytelników o najważniejszych informacjach.
Tekst: Krzysztof Górgól
Fot. Magdalena Krzemień-Króll