Ciekawy pomysł na niecodzienną lekcję. Lekcję, której celem nie jest bagaż teorii, ale praktyczna wiedza, jak radzić sobie za granicą. Jej adresatami są przede wszystkim uczniowie szkół średnich, którzy najbliższe wakacje zamierzają spędzić poza Polską. I nieistotne, czy wyjadą na przysłowiowe zbieranie szparagów do Niemiec czy zechcą poznawać zabytki Rzymu tudzież Londynu. Ważne, że wyjadą tam uzbrojeni w pakiet informacji przydatnych w życiu codziennym.
Już 9 kwietnia, w zakliczyńskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych rusza bardzo interesujący projekt edukacyjny: „Twoja Europa – Twoje wakacje: co trzeba wiedzieć nim wyjedziesz”. Inicjatorką projektu jest Urszula Gacek, ekspertka Komisji Europejskiej w Polsce i członkini sieci Team Europe, która na co dzień zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o prawach obywateli Unii Europejskiej.
– Projekt ma na celu przygotowanie uczniów starszych klas do bezpiecznego korzystania z możliwości, jakie daje obywatelstwo Unii Europejskiej. Szczególny nacisk położony jest na wyjazdy wakacyjne, zarówno turystyczne, jak i zarobkowe. Lekcja trwa standardowe 45 minut i porusza między innymi temat dokumentów podróżnych, opieki zdrowotnej, praw pasażera, roamingu, pracy sezonowej oraz sposobów unikania oszustów – mówi pomysłodawczyni projektu.
Dyplomatka zaprasza do udziału szczególnie tych uczniów, którzy mają słabe oświadczenia w samodzielnym podróżowaniu. Chodzi zwłaszcza o tych, którzy nie wyjeżdżają z rodzinami za granicę i mogą być bardziej narażeni na ryzykowne sytuacje lub manipulacje.
– Mam nadzieję, że po tej lekcji młodzież wyjedzie nie tylko z plecakiem, ale i z wiedzą. Szczególnie zależy mi do dotarciu do tych uczniów, dla których będzie to pierwszy samodzielna wyprawa. Trochę w nieznane. Brak doświadczenia, ograniczony kontakt z językiem, niewiedza o swoich prawach… To wszystko sprawia, że są oni bardziej podatni na zagrożenia. Ta lekcja to nie tylko projekt edukacyjny, ale też realna inwestycja w ich bezpieczeństwo i samodzielność – podkreśla pomysłodawczyni projektu.
Warto dodać, że koszty lekcji pokrywa Komisja Europejska i szkoła nie ponosi w związku z tym żadnych kosztów. Termin zajęć jest ustalany indywidulanie z każda placówką. Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem mailowym: urszulagacek63@gmail.com
Profesor z najwyższej półki
Urszula Gacek to jedna z najbardziej znanych polskich dyplomatek ostatnich lat. Pochodzi z Manchesteru. Jest absolwentką studiów ekonomicznych na Uniwersytecie w Oxfordzie. W 1991 roku przeprowadziła się do Tarnowa. W latach 2005-1007 piastowała mandat senatora z naszego okręgu. W latach 2002-2011 była posłanką do Parlamentu Europejskiego. Później reprezentowała Polskę na prestiżowych placówkach dyplomatycznych. Między 2011 2014 była stałym przedstawicielem RP przy Radzie Europy a następnie, do 2016 roku pełniła funkcję konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Po zakończeniu kariery dyplomatycznej Urszula Gacek osiadła ponownie w rodzinnych stronach. W Dąbrówce Szczepanowskiej uruchomiła firmę zajmującą się produkcją niepasteryzowanego, ekologicznego octu. Z działalności publicznej jednak do końca się nie wycofała. Służy ekspercką radą w krakowskim Instytucie Studiów Strategicznych, wykłada na Europejskiej Akademii Dyplomacji, gdzie prowadzi zajęcia między innymi z etyki w biznesie, szeroko pojmowanego savoir-vivre-u czy spraw liderowania w polityce. Z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie była obserwatorem wyborów w Stanach Zjednoczonych, Francji, Albanii, Armenii, Serbii, Kazachstanie, Turkmenistanie ostatnio zaś w Mołdawii. Niedawno została uznana za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w rankingu prestiżowego miesięcznika „Forbes”. Prywatnie kibicuje klubowi Manchester United.
Łukasz Winczura