To-Polski Tarnów. Wystawa ponad 1100 zdjęć archiwalnych Pawła Topolskiego

3 czytania

Od lat dziewięćdziesiątych Paweł Topolski – tarnowski fotograf – dokumentuje życie codzienne w Tarnowie. Kiedy jeszcze nie było aparatów cyfrowych miał swoją ciemnię, a wywołane zdjęcia trafiały na dworzec… PKS. Tam uprzejmi kierowcy przejmowali przesyłkę, która trafiała do gazet w Krakowie.

Na starych kliszach ma ponad 25 tys. zdjęć. Na wystawę wybrano ponad 1100. Jak zmieniało się miasto możecie zobaczyć i w Tarnowskim Centrum Kultury i na ulicach Tarnowa (plenerowa wystawa na pl. Sobieskiego).

Cieszy nas niezmiernie, że władze miasta wróciły do sprawdzonych fotoreporterów, którzy doświadczeniem i profesjonalizmem biją na głowę tych wszystkich, którzy najpierw kupują drogie aparaty, a później uczą się – z miernym skutkiem – robić zdjęcia z codziennego życia miasta.

PAWEŁ TOPOLSKI
Rocznik 1971. Od początku lat 90. fotoreporter tarnowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”, współpracownik nieistniejącego już dziennika „Czas Krakowski” oraz nadal funkcjonujących na rynku wydawnictw: „Dziennik Polski” i „Tygodnik Galicyjski TEMI”. Z uwagi na specyfikę pracy dziennika był świadkiem wielu różnych wydarzeń ze świata polityki, kultury, życia społecznego. Z aparatem fotograficznym i pracą fotoreportera związał się tuż po ukończeniu szkoły średniej. Współpracował z Ośrodkiem Teatru „Warsztatowa” oraz Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Oprócz fotografii teatralnej i reportażowej zajmuje się uprawianiem fotografii portretowej oraz lotniczej. Jest autorem wielu ciekawych zdjęć panoramicznych miasta Tarnowa, które ilustrowały szereg tarnowskich wydawnictw. Współpracuje z Urzędem Miasta Tarnowa, dla którego tworzy dokumentacje fotograficzną życia miasta od 2003 roku, dostępną na portalu tarnow.pl. Dokumentował najważniejsze festiwale kulturalne i ich znakomitych gości, jak choćby Tarnowska Nagroda Filmowa, Talia, Art. Fest. Zdjęcia jego autorstwa ozdabiają strony i profile społecznościowe wielu tarnowskich instytucji kultury.

Źródło: TCK/ikc

Fot. Artur Gawle

[ngg src=”galleries” ids=”67″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″ images_per_page=”55″ number_of_columns=”2″] 

dodaj komentarz

Your email address will not be published.