Tarnów: pożyczali pieniądze, dłużnik oddawał, ale i tak tracił majątek

3 czytania

Lichwa to nie tylko pożyczka na wysoki procent, ale także niebezpieczeństwo stania się ofiarą rozboju, wymuszenia, gróźb, czy też zniszczenia mienia. Przekonało się o tym kilku mieszkańców Tarnowa i powiatu – informuje tarnowska policja.

Już od 2018 roku napływały do komendy niepokojące informacje dotyczące działalności grupy, która pożyczała pieniądze na lichwiarski procent. Właściciele nieruchomości jak i ruchomości nie do końca chcieli współpracować z policjantami, którzy próbowali ustalić sprawców przestępstw. Przełom w sprawie nastąpił początkiem tego roku. Policjanci Wydziału do Walki z przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie wytypowali osoby, które na terenie południowej Polski trudniły się lichwą oraz wymuszeniami.

Jak się okazało trzech mężczyzn w wieku 33-35 lat udzielało pożyczek gotówkowych na wysoki procent osobom, które nie miały zdolności kredytowej w innych instytucjach finansowych. Pomimo tego, że dług został z nawiązką spłacony mężczyźni żądali spłaty jeszcze większych należności zastraszając pożyczkobiorców, uszkadzając ich mienie ruchome jak i nieruchomości. Posuwali się również do przestępstw takich jak rozbój, wymuszenie, groźby, zastraszanie.

W zeszłym tygodniu policjanci wydziału mienia wspólnie z nieetatową grupą realizacyjną z Tarnowa zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem pseudokibiców jednego z tarnowskich klubów piłkarskich oraz mieszanymi sportami walki (MMA). Przy przeszukaniu zabezpieczono znaczne środki pieniężne oraz dokumentację świadczącą o działalności przestępczej. Zatrzymani to mieszkańcy Tarnowa, którzy usłyszeli zarzuty rozboju, wymuszenia rozbójniczego, lichwy, zastraszania oraz składania fałszywych zeznań.

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wystąpiła z wnioskiem do tarnowskiego sądu o zastosowanie środka izolacyjnego wobec trzech zatrzymanych. Tarnowski sąd przychylił się do tego wniosku i trzech mieszkańców Tarnowa zostało umieszczonych w areszcie na okres trzech miesięcy. Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Źródło: materiały policji

dodaj komentarz

Your email address will not be published.