Ewelina Lasko od prawie siedemnastu lat związana jest z Tarnowskim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy. Początkowo, jako pracownik socjalny, następnie specjalista pracy z rodziną. Przez kilka lat pracowała w MOPS na stanowisku koordynatora pieczy zastępczej. Ma też za sobą doświadczenie, jako doradca zawodowy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Zespole Zamiejscowym w Tarnowie. Praca z ludźmi to jej natura.
Nie każdy wie czym jest TOIKiWOP.
Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy. Prowadzimy tu dwie komórki. Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest przeznaczony dla mieszkańców Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej i powiatu dąbrowskiego. Jesteśmy czynni cała dobę i pomagamy przy wszelkiego rodzaju kryzysach. Możemy to zrobić osobiście, telefonicznie albo mailowo. Oferujemy schronienie dla osób w kryzysie.
Kryzys to szerokie pojęcie.
Kryzysem możemy nazwać żałobę, myśli czy tendencje samobójcze. To także zaburzone relacje rodzinne, problemy wychowawcze, traumy, lęki, problemy w pracy, w domu, w szkole, depresję, samotność, przemoc. To także różne sytuacje okołorozwodowe, kryzys może dotyczyć również rodzin lub przyjaciół osób z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie schronił się u nas wiekowy pan, któremu spłonął cały dobytek. Czyli nie jest osobą trwale bezdomną. Pomagamy mu choćby w zdobyciu dokumentów czy ubezpieczenia. Nie wszyscy żyją w świadomości urzędowej, niejednego to przerasta, więc i w papierach staramy się pomóc.
A uzależnienia?
My nie prowadzimy stricte terapii uzależnień. Ale ten temat jest mocno powiązany z kryzysami. Prowadzimy doradztwo, konsultacje, udzielamy informacji w tym zakresie. Zdarza się, że osoba w stanie odurzenia ma czarne myśli. Przede wszystkim rozmawiamy, wypracowujemy tzw. plan bezpieczeństwa dla takiej osoby, kierujemy do odpowiednich instytucji.
Jeśli doświadczymy przemocy?
Tu właśnie działa ta druga komórka- Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy. Co ważne, nie mamy rejonizacji. Schronienie czy pomoc ambulatoryjną mogą uzyskać osoby z całej Polski. Oczywiście pomoc oferujemy bezpłatnie. Bez względu na to czy jest ofiarą, świadkiem. Nie wymagamy skierowania. Można do nas po prostu przyjść. Jeśli zjawi się u nas osoba uciekająca przed przemocą, przede wszystkim wspieramy i chronimy! Następnie uruchamiamy niezbędne procedury. Zakładamy niebieska kartę, informujemy służby. Ludzie w kryzysie nie wiedzą jak sobie radzić…a my pomagamy w wyjściu z kryzysu.
Pomagacie sprawcom?
Tak. Prowadzimy programy korekcyjno-edukacyjne. Takie zajęcia odbywają się poza ośrodkiem. Od 15 marca zaczynamy taki program, dla osób, które mają problem z agresją, są osobami stosującymi przemoc.
Dużo macie pracy?
Dużo…. Każdy dzień przewija nam spektrum różnych historii. Od myśli samobójczych, przez stany lękowe, depresje, ale także historie związane z przemocą.
Dzisiaj (7 marca) ostatnia pełnia tej zimy, czy to ma jakiś wpływ?
Tak, zdarza się …Jako ludzie jesteśmy bardzo wrażliwi na wszelkie zmiany pogodowe, przesilenia. To na nas różnie oddziaływuje…
Perspektywa prawie 20 lat w zawodzie.
Niestety zjawisko przemocy przybiera różne obrazy. Zdarzają się co raz bardziej drastyczne przypadki. Na szczęście równorzędnie rośnie świadomość społeczeństwa, żeby chronić inne osoby. Mamy coraz więcej osób, które są świadkami tej przemocy i to zgłaszają. To nie dotyczy tylko spraw rodzinnych. Często dostajemy zapytania od osób ze „środowiska”. Zanika niesłuszny w takich przypadkach stereotyp „donosiciela” raczej czują się „pomagaczami”.
Presja społeczna.
Wstyd wciąż jest obecny. Ale to nic dziwnego. Ciągłe obawy co powie otoczenie. Jak ja mam się tłumaczyć, że mieszkałam/ mieszkam w instytucji? Ale tu się toczy życie. Rodziny, znajomi mogą odwiedzać naszych mieszkańców; spotykać się, obchodzić różne ważne wydarzenia. Podopieczni żyją normalnie. Mogą wychodzić na zakupy, do znajomych, uczęszczać do szkół, pracy etc. Jednak ośrodek jest chroniony, musi być żeby uniknąć „niechcianych” odwiedzin.
Mówi się teraz o świecie „postcovidowym”. Czy ostatnie dwa lata, miały jakiś wpływ na Waszą pracę?
Niestety bardzo duży. Zwłaszcza jeśli chodzi o młodych. Zauważamy, że nie potrafią być w relacji z drugim człowiekiem , w takiej osobistej relacji. Nie rozmawiają, chowają się, pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia lękowe. Częstą ucieczką pozostaje internet, który niesie za sobą kolejne zagrożenia. Sieć jest przesiąknięta choćby „hejtem” i cyberprzestępczością.
Czy osoba nieletnia może się do Was zgłosić?
Zawsze wymagana jest zgoda opiekuna na pracę z dzieckiem. Co nie oznacza, że nie ma innych możliwości. Bo jeśli dostaniemy sygnał, że dzieje się coś niedobrego, a chodzi o małoletniego, wtedy wzywamy służby, które mogą jechać na miejsce reagować. Mamy też salę spotkań, gdzie za zgodą sądu mogą się odbywać spotkania rodziców, rodziny z dziećmi.
Regulamin.
My jesteśmy po to żeby pomagać. Ale regulamin to także ważna sprawa. Poza tym w zasadzie jak w normalnym życiu. Będąc pod naszą opieką wymagamy informacji, ale to ze względów bezpieczeństwa. Musimy widzieć gdzie dana osoba wychodzi, która u nas mieszka, żeby mieć jakąkolwiek kontrolę. Gdyby nie wróciła, punkt zaczepienia w poszukiwaniu.
Jakich macie specjalistów?
Codziennie, całodobowo prowadzone są dyżury. Mamy psychologów, pedagoga, radcę prawnego, pracowników socjalnych, specjalistów pracy z rodziną. Do godziny 20.00 mamy więcej specjalistów udzielających pomocy. Z kolei dyżury nocne to jeden specjalista, ale zawsze jest osoba, która może pomóc. Przychodząc tu do pracy, możesz się bardzo dużo nauczyć, realizujemy także działania profilaktyczne, kampanie. Gdyby ktoś chciał zasilić nasze szeregi- obecnie chętnie przygarniemy do naszego zespołu psychologa.
Grupy wsparcia.
Raz w miesiącu spotyka się grupa wsparcia dla osób, które doznają, doznawały przemocy. Godziny myślę, że są bardzo przystępne(17-19). Co ważne, nie trzeba się umawiać ani zapisywać – jest to grupa otwarta. Gwarantujemy anonimowość. Rozmawiamy o tym co jest trudne, ale także o tym co się udało. To motywuje.
Marzec miesiącem kobiet.
Dziś(7 marca) odwiedziła nas Fundacja Pełnia, która obdarowała nasze panie różnymi kosmetykami i słodkościami. Na Dzień Kobiet zapowiedziała się popularna tarnowska piekarnia, która oferuje nam babeczki. Także jeden z mistrzów fryzjerstwa oferuje metamorfozę „marcową” naszym podopiecznym. Nasze panie będą mogły skorzystać z doradztwa kosmetyczki i wsparcia doradcy zawodowego.
Dziękuję za rozmowę.
kontakt całodobowy:
Tarnów ul. Szarych Szeregów 1
mail: oiktarnow@op.pl oraz toikiwop@oik.tarnow.pl
tel: 14 655 36 36, 14655 66 59
kom: 500 583 047