Tarnów wiadomości W przyszłym roku przypada 150. rocznica urodzin Jana Szczepanika. Z tej okazji w Sali Lustrzanej odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta, tarnowskich instytucji naukowych i technicznych i kulturalnych. Obecni byli mieszkańcy Tarnowa i Krosna. Celem było opracowanie założeń wydarzenia ważnego dla obu miast.
– Każda z organizacji, które reprezentujemy, w jakiś sposób oddaje hołd i pielęgnuje pamięć o Janie Szczepaniku. Myślę, że przyszłoroczne obchody mogłyby właśnie w taki sposób zostać zorganizowane. Każdy mógłby zaproponować coś w czym się specjalizuje: jedni robią świetne wystawy, inni organizują wartościowe konferencje – mówił prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie Marek Rzepka.
– Już sam fakt, że wszyscy tu obecni reprezentujemy bardzo różne dziedziny życia niesie z sobą refleksję, że sam Szczepanik był osobą wielotematyczną, wielopłaszczyznową i wielowymiarową.
Był to człowiek o niezwykłym życiu i wyjątkowym dorobku naukowym, który zasługuje na szczególne upamiętnienie. Myślę, że nie powinniśmy ograniczać się do jednodniowego wydarzenia, lecz rozłożyć działania na cały rok.
Jeśli wszyscy wykażemy równą chęć współpracy i każdy zdecyduje się dołożyć coś od siebie, będziemy w stanie rok 2022 pięknie wypełnić – dodała Agnieszka Kawa, zastępca prezydenta Tarnowa.
Fakt znaczenia postaci Jana Szczepanika, jego wyprzedzających epokę wynalazków i rola jego naukowych dokonań nie podlegają dyskusji. – My cały czas poznajemy Szczepanika, zbieramy pamiątki po nim, na bieżąco dokumentujemy jego patenty.
Z całą pewnością zasługuje on na to, by popularyzować wiedzę o nim, a niektórym trzeba go po prostu przypomnieć – przekonywał Mieczysław Czosnyka, prezes Fundacji im. Jana Szczepaniaka.
Wystawy, warsztaty, konferencje, pokazy filmów, spektakle, ogólnopolski trakt turystyczny – inicjatyw mających na celu upamiętnienie postaci „polskiego Edisona” pojawiło się sporo.
Każda z osób obecnych na sali, biorąc pod uwagę charakter reprezentowanej przez siebie organizacji, zaproponowała atrakcyjne i nośne promocyjnie krótko- i długoterminowe wydarzenia.
– Wszystkie propozycje są świetne i mają olbrzymi potencjał. Teraz powinniśmy poszukać źródeł ich finansowania – podkreślił dr hab. Rafał Kurczab, prorektor do spraw nauki i rozwoju PWSZ.
W spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miasta Tarnowa z inicjatywy prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej Marka Rzepki udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Tarnowa Agnieszka Kawa, przewodniczący Rady Gospodarczej Ryszard Półtorak, przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, Naczelnej Organizacji Technicznej, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Fundacji im. Jana Szczepanika, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Szczepanika w Tarnowie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie oraz Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Kolejne spotkanie, na którym będą omawiane konkretne skosztorysowane propozycje działań, zaplanowano wstępnie na 29 września.
Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej UMT
fot. Artur Gawle