Z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara od marca 2025 roku w Małopolsce trwają szkolenia z samoobrony dla członków zespołów ratownictwa medycznego. Jedno z takich szkoleń odbyło się 26 maja w Tarnowie, z udziałem przedstawicieli władz państwowych i służb mundurowych.


Szkolenia mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa ratowników, którzy coraz częściej padają ofiarą agresji. Program obejmuje techniki samoobrony, reagowania na zagrożenia i sytuacje kryzysowe w warunkach odpowiadających rzeczywistej pracy ratowników. W Małopolsce przeszkolono już ponad 320 osób, a docelowo ma to być ok. 1400 ratowników.


Inicjatywa wspierana jest kampanią społeczną „STOP AGRESJI WOBEC RATOWNIKÓW”, w ramach której powstały filmy edukacyjne z ponad 56 tys. wyświetleń. Podkreślono, że przypadki agresji są poważnym problemem – w 2024 roku ratownicy 38 razy wzywali Policję.
Dodatkowo, w wyniku nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wprowadzono zmiany mające poprawić bezpieczeństwo i warunki pracy ratowników, m.in. obowiązkowe szkolenia z samoobrony, nowe jednostki motocyklowe oraz możliwość powołania drugiej dyspozytorni medycznej w województwach takich jak małopolskie.
Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie