Towarzyszy tarnowianom od ponad stu lat. Kupisz tam świeże, ekologiczne warzywa, owoce, a ponadto słodycze, rośliny, ubrania i inne artykuły. Burek – ponieważ tak mieszkańcy Tarnowa zwykli nazywać swoje targowisko miejskie – kilka razy zmieniał swoją formę. Nie zmieniły się jednak zwyczaje ludzi, którzy codziennie przychodzą tam po sąsiedzku kupować wszystko, czego na daną chwilę im potrzeba. W okolicy również nie brakuje innych ciekawych miejsc.
Historia tarnowskiego targowiska zaczyna się po pierwszej wojnie światowej. To właśnie wtedy zezwolono na handel na wielkim, prawie pustym placu całkowicie pokrytym brukiem. Na placu niegdyś usytuowany był kościół św. Ducha wraz z cmentarzem i przytułkiem pomagającym osobom ubogim.
Przy ulicy Bema stanął pomnik kataryniarza, którego katarynka gra prawdziwą muzykę. Przed wojną w Tarnowie był bowiem kataryniarz, który uwielbiał przychodzić występować właśnie przy Burku. Naprzeciwko znajdował się też drewniany dom, w którym urodził się Generał Józef Bem. Obecnie, oficjalnie plac nosi nazwę bohatera. Drewniany dom wprawdzie już nie istnieje, zostawszy zastąpiony murowanym budynkiem, jest natomiast stosowna tablica pamiątkowa.
Stragany na Burku pojawiły się po pierwszej wojnie światowej, choć już w XIX wieku ludność zbierała się na placu, aby handlować. Po drugiej wojnie, w latach 60. pojawiły się budki usytuowane po zewnętrznych częściach placu. Na początku drugiego tysiąclecia targowisko od strony ulicy Bema było istnym labiryntem sporych rozmiarów domków z ciemnobrązowego drewna. W roku 2014 nastąpił remont, po którym na środku placu powstały nowe stoiska oraz wiata, która znacznie zmieniła wygląd całego targu.
Dalej idąc ulicą Najświętszej Marii Panny, przejdziemy mostkiem przez malownicze deptaki biegnące wzdłuż Wątoku. Jeżeli zdecydujemy się na krótki spacerek zachodnim chodnikiem po bulwarach, dojdziemy na Skwer Obrońców Grodna 1939, gdzie na pobliskim budynku widnieje charakterystyczny mural „Tajsa”, zainspirowany kulturą Romów.
Niedaleko, po drugiej stronie Wątoku znajduje się kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej (parafia MB Szkaplerznej). Wybudowano go tuż przy potoku około 1458 roku. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W środku sanktuarium znajdują się: osiemnastowieczny ołtarz wraz ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem z szesnastego wieku, polichromie na stropach oraz w północnej części kościoła. Wciąż odbywają się w nim msze św. i nabożeństwa. Kościół Parafialny znajduje się na ul. Gumniska 24.
Jeżeli przejdziemy promenadą na zachód wzdłuż Wątoku, dojdziemy pod most, który określany jest mianem „tarnowskiego mostu zakochanych”. Tam właśnie znajduje się rzeźba Szlaku Maszkaronów, „Zakochane Maszkarony”. Z niego też najlepiej podziwia się spokojny przepływ tarnowskiego potoku.
Artykuł jest częścią serii #zmiloscidomiasta i powstał dzięki jednemu z naszych partnerów firmie KNC Nieruchomości.
#zmiloscidomiasta
Fot. Monika Batko