W czwartek pod pomnikiem pierwszego transportu więźniów wojennych z Tarnowa do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz zebrali się przedstawiciele władz, aby pamięcią uczcić wszystkie osoby, które zginęły w obozach śmierci.
14 czerwca 1940, czyli przeszło 84 lata temu, z Tarnowa wyruszył pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. Pochód przeszedł wczesnym rankiem, spod budynku łaźni, przez plac pod Dębem, Wałową oraz Krakowską, pod rampę kolejową, gdzie wszystkich umieszczono w kolejowych wagonach.
Przed transportem, więźniowie byli przetrzymywani w przejętym przez nazistów więzieniu przy Konarskiego. Przed czerwcem 1940 roku, w więzieniu tym przebywali nie tylko Żydzi i tarnowianie, ale też mieszkańcy Warszawy, Lublina, Łodzi i Śląska. W pierwszym transporcie do KL Auschwitz znaleźli się też żołnierze, działacze społeczni, uczniowie gimnazjów oraz harcerze.
Pomimo przeciwności, niektórzy więźniowie z „pierwszymi numerami” przeżyli wojnę. Ci, którzy zostali przeniesieni do innych obozów, zostali z nich wyzwoleni przez aliantów.
Niech wydarzenia sprzed 84 lat i zbrodnie, jakich naziści dopuścili się na mieszkańcach Tarnowa, na zawsze pozostaną w pamięci tarnowian.
Krzysztof Górgól, fot. Artur Gawle