czwartek, 22 maj 2025
  • Zachowane
  • Historia
Tarnów wiadomości
  • Materiały Partnerów
  • Ogłoszenia nieruchomości
  • Nowe Mosty/UA
  • Grupa KNC
  • 🔥
  • Tarnów
  • IKC.PL
  • Powiat tarnowski
  • A to ciekawe
  • Tarnowski Magazyn IKC
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
Tarnów wiadomościTarnów wiadomości
  • ikc.pl
  • Tarnów
  • Powiat Tarnowski
  • A to ciekawe
  • Tarnowski magazyn IKC
  • Kraków
  • Małopolska
Search
  • ikc.pl
  • Tarnów
  • Powiat Tarnowski
  • A to ciekawe
  • Tarnowski magazyn IKC
  • Kraków
  • Małopolska
Masz już konto? Zaloguj się
Obserwuj nas
© 2024 – IKC sp. z o.o. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)
Tarnów wiadomości > Blog > Tarnów informacje > Tarnów: 77. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz [ZDJĘCIA]
Tarnów informacje

Tarnów: 77. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz [ZDJĘCIA]

Artur Gawle
Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia, 2022 12:51 pm
Artur Gawle
Udział
SHARE

Tarnów wiadomości. Dziś odbyły się tarnowskie obchody upamiętniające wyzwolenie obozu zagłady w Oświęcimiu. 27 stycznia 1945 roku, blisko trzy miesiące przed zakończeniem II wojny światowej, żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Ponad 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów obozu macierzystego Auschwitz i podobozów Birkenau i Monowitz przywitało Sowietów jako wyzwolicieli.

- reklama -
Ad image

Niemieccy naziści rozpoczęli przygotowania do likwidacji zespołu obozów Auschwitz jeszcze w sierpniu 1944 roku. Pod koniec 1944 roku Niemcy palili akta i zacierali ślady zbrodni dokonanych na terenie obozu. Esesmani, tuż przed opuszczeniem obozu, wysadzili w powietrze komory i krematoria oraz podpalili magazyny.

- reklama -
Ad imageAd image

W styczniu 1945 roku Niemcy zakończyli likwidację obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Do połowy stycznia 1945 roku zdołali wyprowadzić blisko 65 tys. osób. Ewakuowano niemal wszystkich Polaków, Rosjan oraz Czechów. Jednak podczas zimowego marszu wielu z nich zmarło z zimna i wycieńczenia. Niektórzy zostali zabici przez konwojentów.

- Reklama -
Ad imageAd image

Mimo że czerwonoarmiści zbliżali się do Oświęcimia, to naziści nadal uśmiercali Żydów. Po raz ostatni Niemcy użyli komory gazowej w listopadzie 1944 roku. Od września do listo­pada 1944 roku zgładzono większość więźniów pochodzenia żydowskiego, którzy byli „zatrudnieni” przy obsłu­dze krematoriów i komór gazowych. Niemcy w ten sposób chcieli zlikwidować bezpośrednich świadków eksterminacji więźniów obozu.

17 stycznia 1945 roku zwołano ostatni generalny apel ponad 65 tys. więźniów, którzy zostali pieszo pognani na zachód – do Niemiec i Austrii. Piesze kolumny „marszu śmierci” docierały głównie do Gliwic i Wodzisławia Śląskiego. Stamtąd transportowano ich w otwartych wagonach do obozów koncentracyjnych zlokalizowanych w głębi Rzeszy. Podczas tego przedsięwzięcia zginęło co najmniej 9 tys. więźniów.

Na terenie zespołu obozów Auschwitz i Birkenau pozostawało nadal ok. 9 tys. więźniów – w tym blisko 500 dzieci. Członkowie SS uznali, że nie nadają się oni do pieszej ewakuacji. Esesmani zamierzali ich zatem zgładzić – zdążyli wymordować ok. 700 z nich.

26 stycznia 1945 roku obóz opuściła większość jego załogi. Więźniowie, mimo ostrzeliwania ich przez ostatnich wartowników, szukali żywności i odzieży. Wielu nie przeżyło tego ostrzału, ale też umarli z powodu nagłego zjedzenia zbyt dużej ilości jedzenia. Członkowie personelu szpitali obozowych postanowili pomóc obłożnie chorym, a także podjęli próbę organizacji funkcjonowania na terenie obozu.

W południe następnego dnia zwiadowcy 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty dotarli do centrum Oświęcimia. Następnie znaleźli się w rejonie, założonego w 1940 roku, obozu macierzystego Auschwitz oraz obozu zagłady Auschwitz II – Birkenau, który powstał dwa lata później. Przy próbie wejścia na teren pierwszego z nich napotkali na opór Niemców, którzy się wycofywali. Po jego przełamaniu czerwonoarmiści wyzwolili obozy ok. godz. 15.

W walkach z Niemcami w rejonie obozów Auschwitz I, Auschwitz II – Birkenau i Monowitz, a także miasta Oświęcim zginęło 231 żołnierzy Armii Czerwonej. Z tych obozów wyzwolono łącznie blisko 7 tys. więźniów.

W zespole obozów Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi. Byli to głównie Żydzi, Polacy i Romowie, a także jeńcy sowieccy i osoby innych narodowości.

W Tarnowie również upamiętniono tę rocznicę. Miejskie uroczystości odbyły się przed Pomnikiem I Transportu do KL Austchwitz. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele miasta, którzy złożyli wieńce oraz światła pamięci.

fot. Artur Gawle
tekst: Piotr Rogóz


 

ZAZNACZONE: 77 rocznica, ikc, ilustrowany kurier codzienny tarnów, kl auschwitz, tarnów, tarnów wiadomości
Udostępnij ten artykuł
Facebook Twitter Email Copy Link
Przez Artur Gawle
Śledź:
Artur Gawle - fotoreporter. Odpowiedzialny za galerie i pojedyncze zdjęcia w całej grupie Ilustrowanego Kuriera Codziennego.
Poprzedni artykuł Rennosuke Tokuda rozstaje się z Grupą Azoty Unią Tarnów. Japończyk zagra w niemieckiej Bundeslidze
Następny artykuł Seniorka z Tarnowa chciała oddać oszustom 40 tysięcy złotych. Pieniądze wrzuciła do innego auta

To jeszcze przeczytaj

Tarnów informacje

Budżet Obywatelski 2026 w Tarnowie – masz pomysł? Teraz możesz go zrealizować

Przez Magdalena Krzemień-Króll
Tarnów informacje

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. na targach obronnych w Japonii

Przez Tarnów wiadomości
Tarnów informacje

Rynek 6 w ogniu debaty. Kolejny konkurs na projekt kamienicy!

Przez Magdalena Krzemień-Króll
Tarnów informacje

Tarnowski Dzień Miejskiego Ogrodnika – 24 maja

Przez Magdalena Krzemień-Króll
Poprzedni Następny
Tarnów wiadomości
Facebook Youtube Instagram

Tarnow.ikc.pl to tarnowski dodatek Ilustrowanego Kuriera codziennego. IKC to nowoczesne medium pełne znakomitej jakości zdjęć i tekstów. Znajdziecie u nas także bieżące informacje nie tylko z Tarnowa, ale i całego regionu tarnowskiego.

Z dnia na dzień liczba naszych czytelników rośnie, czyniąc portal doskonałym miejscem ludzi, którym leży na sercu dobro miasta i regionu.

© 2024 – IKC sp. z o.o.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)

Wydawca: KNC GROUP na licencji IKC sp. z o.o.
Redakcja w Tarnowie: 33-100 Tarnów, ul. Krakowska 7

tel.: 600-015-060; e-mail: redakcja@ikc.pl; tarnow.ikc.pl.

Polityka prywatności

Welcome Back!

Sign in to your account

Zgubiłeś hasło?