Końcem tego miesiąca wystartuje 38. Karpacki Wyścig Kurierów. Tegoroczna edycja składać będzie się z prologu oraz trzech etapów, a ze względu na trudności z przekraczaniem granic odbędzie się tylko na terenie Polski.
Wyścig rozpocznie 4 kilometrowy, indywidualny prolog po ulicach Połańca 29 sierpnia, natomiast pierwszy etap ze startu wspólnego na trasie Tarnów – Ciężkowice wynoszący 140 km, odbędzie się 30 sierpnia. Na zakończenie etap ze startu wspólnego Muszyna – Niedzica Zamek liczący 130 km zapowiedziano na 31 sierpnia.
Tarnowski etap rozpocznie się na terenie Kantorii. Kolarze wyruszą na historyczną trasę do Ciężkowic. Etap ten obejmuje niemal wszystkie miasta i gminy Ziemi Tarnowskiej, przejedzie m.in. przez: Skrzyszów, Ryglice, Szerzyny, Tuchów, Pleśną, Zakliczyn, Gromnik i oczywiście Ciężkowice.
W tym roku na starcie stanie 26 ekip sportowych z całego świata, a wśród nich wszystkie wyszehradzkie reprezentacje, grupy kontynentalne oraz sześć polskich klubów kolarskich. W zawodach wystartuje łącznie ok. 140 zawodników.
Przypominamy, że Karpacki Wyścig Kurierów, znany wcześniej jako Wyścig Szlakiem Kurierów Beskidzkich, narodził się w 1975 roku w Tarnowie, a po latach przerwy odrodził się – również w naszym mieście – w 2009 roku. Zawody gromadzą na starcie całe peletony przyszłych mistrzów. Wystarczy powiedzieć, że tutaj kolarskie szlify zdobywali: amatorski mistrz świata i pierwszy polski zawodowy mistrz świata na torze, Lech Piasecki, najlepszy „góral” Tour de France, brązowy medalista olimpijski, Rafał Majka czy też ubiegłoroczny triumfator Tour de France, Słoweniec Tadej Pogačar.
Tarnów jest przy tym bez wątpienia najważniejszym miastem wyścigu. Spośród 77 miast etapowych, które gościły uczestników „Kurierów” nasze miasto aż 47 razy było gospodarzem startów lub finiszów. W tym roku do tej imponującej listy dodamy metę etapu sprinterskiego oraz start klasycznego, górskiego etapu, wiodącego z Tarnowa na południe regionu.
Warto dodać, że Karpacki Wyścig Kurierów – a właściwie Carpathian Couriers Race in memory of Wacław Felczak, bo tak brzmi pełna i oficjalna nazwa imprezy – jest obok francuskiego Tour de l’Avenir i włoskiego Giro Baby jednym z najtrudniejszych sprawdzianów dla kolarzy do 23. roku życia.
Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej UMT
Fot. Artur Gawle