Tarnów wiadomości. Wzorem polskich miast także w Tarnowie będziemy mieli Centrum Usług Społecznych. Powstający CUS ma służyć wszystkim mieszkańcom i pomagać w załatwieniu przeróżnych spraw; od wizyty u fryzjera, dostępu do kultury, czy też wypełnienia wniosków o dofinansowanie mieszkania albo organizowanego eventu. Trwa remont kamienicy przy ul. Brodzińskiego, która pomieści wydział zdrowia, mieszkalnictwa, pomocy społecznej i nowe, planowane jednostki.
Centrum Usług Społecznych nie jest nowością w Polsce. W 2019 roku powstała ustawa, pod którą podpisał się prezydent Andrzej Duda. Wprowadza ona nowe zadania dające możliwość rozwoju polityce społecznej. MOPS-y i GOPS-y mają za zadanie integrować zadania związane dotychczas z przeprowadzaniem wywiadu, udzieleniem pomocy finansowej i usług opiekuńczych. Centra Usług Społecznych poszerzają ten zakres o pomoc społeczną, pomoc związaną z przemocą, rodziny zastępcze, a także zdrowie, politykę społeczną i edukację publiczną. Tak będzie u nas – wyjaśnia Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa, która od 1 stycznia odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta, by objąć fotel dyrektora nowej instytucji.
Mówimy też o wprowadzeniu usług, których do tej pory nie było. Mówimy o sprawach związanych z dojściem mieszkańców do domu, o usługach fryzjerskich, czy też o zabezpieczeniu miejsc związanych z kulturą. Jesteśmy od tego, by pomóc – dodaje Dorota Krakowska.
CUS ma pełnić rolę miejsca, w którym można załatwić wszystko. Co to oznacza?
Mówimy np. o Pałacu Młodzieży, gdzie gros osób nie może się tam pomieścić, ani nawet dostać na zajęcia. Będziemy zatem pertraktować z Pałacem Młodzieży w Tarnowie miejsca, by te osoby, które się do nas zgłoszą, mogły skorzystać z proponowanych zajęć. Przy ul. Brodzińskiego załatwimy m.in. zasiłki rodzinne, dodatki mieszkaniowe, dodatki do mieszkań, bon inflacyjny, wnioski o dopłaty w żłobkach. To będzie naprawdę szeroki zakres – przekonuje Dorota Krakowska.
Powstanie też okienko jednej informacji, by mieszkaniec mógł dowiedzieć się wszystkiego, co można załatwić w Cusie, oraz innych jednostkach. Informacja ma być kompletna, by mieszkaniec nie musiał chodzić po wszystkich instytucjach.
W Centrum znajdzie pracę 200 osób, z czego 180 to pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej plus osoby z wydziału zdrowia i polityki społecznej. Pracownicy socjalni, którzy pracują przy ul. Fatimskiej, Goldhammera, Granicznej i Gumniskiej zostaną przeniesieni na Fatimską i w jednym miejscu będą obsługiwać pomoc społeczną. Część poza wywiadowa związana ze zdrowiem i usługami powstanie przy Brodzińskiego.
Nowa, miejska rola. Organizator Społeczności Lokalnej
Będzie tutaj pracowała osoba, której zadaniem będzie współpraca ze środowiskiem lokalnym, organizacjami pozarządowymi, instytucjami, by współorganizować i włączać zainteresowane osoby do udziału w organizacji wydarzeniach na rzecz m.in. seniorów i dzieci. Będziemy też organizować różne eventy, spektakle, festyny, ale też uruchomimy wolontariat, którego teraz tak naprawdę nie ma, a tego brakuje.
Dział projektów i strategii zajmie się pomocą w pozyskiwaniu środków, by pomysły tarnowian miały możliwość finansowania się.
Nową instytucję czeka wnikliwa diagnoza
Po powołaniu Centrum Usług Społecznych obowiązkiem jest przeprowadzenie dogłębnej i wnikliwej diagnozy, oraz przygotowanie indywidualnych planów przez organizatorów. To my będziemy w roli słuchacza, by dowiedzieć się z jakich usług chcą skorzystać mieszkańcy. Czy to będzie edukacja, czy polityka społeczna, zdrowie i rehabilitacja, a może szczepienia? To mieszkańcy powiedzą nam, co jest potrzebne i jaki zakres kompetencji będzie cieszył się największym zainteresowaniem – tłumaczy Dorota Krakowska.
Nowa instytucja jest cały czas przygotowywana. Trwa remont, a w najbliższych dniach powstanie regulamin, który uściśli, jak będzie funkcjonowało centrum. Zgodnie z zapowiedzią Doroty Krakowskiej możliwe jest, że jeden dzień będzie miał wydłużone godziny otwarcia, by mieszkańcy, którzy chcą się angażować, a pracują dłużej niż do 15:00 mogli przyjść ze swoim pomysłem. Tarnowskie Centrum Usług Społecznych zostanie formalnie powołane 1 stycznia 2022 roku, ale działalność rozpocznie od 1 kwietnia.
fot. Piotr Rogóz