15 kwietnia Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził tarnowską strefę przemysłową. Celem było omówienie strategii rozwoju dla Tarnowa, jak również przyszłych planów Trzeciej Drogi i koalicji.
Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z innymi politykami byli gośćmi takich firm jak: ELPLC s.a. oraz Tarnwell Polska Sp. z o.o. przy ul. Rozwojowej, oraz ul. Wiesława Wody-nazwanej na cześć działacza PSL, który zginął w katastrofie Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Minister chwalił rozwój tutejszych firm, uznając je za jedne z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych. „Wiemy, skąd jesteśmy” – zapewniał. Następnie, odnosząc się do przeszłości Tarnowa i jego sytuacji gospodarczej dodał, że Tarnów „po utracie województwa przeżywa kryzys”. Przekonywał, że wybór koalicyjnego kandydata na prezydenta miasta to gwarant dobrych relacji z inwestorami, a ponadto, że dzięki temu możliwa będzie „synergia pomiędzy rządem”.

Minister Obrony Narodowej przekazał również, że właśnie doszło do przelewu 27 miliardów euro dla Polski w ramach programu KPO. Jest to największa jednorazowa transza tego rodzaju w historii kraju. Władysław Kosiniak-Kamysz uspokajał, że środki te wykorzystane będą „również w Tarnowie”.
Kolejnym tematem spotkania polityków koalicji były: niższa składka zdrowotna, bardziej czytelne zasady pobierania i tzw. „wakacje ZUSowskie”, których projekt już trafił do Sejmu. Dwie największe kwestie, którymi zajmować się będzie Trzecia Droga to gospodarka i bezpieczeństwo. W celu pomocy gospodarce ważna będzie współpraca z samorządem lokalnym, będącym łącznikiem z tarnowskimi spółkami takimi jak np. Grupa Azoty, zapewniające zatrudnienie mieszkańcom Tarnowa, czy też firma ELPLC, dysponująca najnowocześniejszym sprzętem pozwalającym wytwarzać m.in. części dla przemysłu motoryzacyjnego, w której Minister Kosiniak-Kamysz przemawiał. Zaznaczył, że bez tych firm rozwój Tarnowa jest niemożliwy.
Zwiększenie bezpieczeństwa miałoby natomiast być rezultatem inwestycji w 113. Batalion Obrony Terytorialnej, m.in. przez budowę siedziby dla Brygady OT. Natomiast pod dawną delegaturą Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie ma zostać wybudowany pierwszy nowy schron dla mieszkańców.
Głos zabrał również kandydat na prezydenta Tarnowa, Jakub Kwaśny. Przypomniał on o dotychczas poruszanych w kampanii wyborczej zagadnieniach, tj. biznesie, kulturze i sporcie. „Mamy się w Tarnowie czym pochwalić. Mamy wiele firm, o których istnieniu nie zawsze mieszkańcy wiedzą” – mówił. Aby przyciągać nowych inwestorów do Tarnowa, należy promować tych obecnych, którzy pieczołowicie pracują na wzrost gospodarczy miasta. Pan Kwaśny wspomniał na koniec o ochronie tzw. zawodów ginących jak np. zegarmistrz, krawiec, czy kuśnierz. Zapewniał, że jeżeli zostanie prezydentem, to wówczas powstanie konkretna uchwała będąca „parasolem ochronnym” dla takich profesji.


Krzysztof Górgól, fot. Magdalena Krzemień-Króll