Tarnów wiadomości. Nie tylko protest na tarnowskim rynku. Mieszkańcy włączyli się w aktywną pomoc na rzecz obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia przed wojną. Można też przekazać rzeczy, które są teraz najbardziej potrzebne. Lista miejsc i zaangażowanych osób stale się powiększa.
Przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej 7 w Wydziale Bezpieczeństwa Publicznego uruchomiono całodowbowy magazyn, do którego można przynosić najpotrzebniejsze rzeczy: opaski uciskowe, bandaże homestatyczne, quadkoptery z noktowizorem, kamery termowizyjne (4 szt.), składane łóżka polowe oraz kojce (łóżeczka turystyczne dla małych dzieci), zbierane są też śpiwory, karimaty, produkty higieny osobistej (w tym pampersy). Ponadto potrzebne będą ubrania dla dzieci, żywność, szczególnie ta dla najmłodszych, czyli przeciery i dania w słoiczkach, mleko modyfikowane dla niemowląt, kaszki i musy.
Osoby, które przyniosą dary do magazynu, proszone są, by na opakowaniu napisały informację z dokładnym opisem – co i w jakiej liczbie znajduje się w paczce. Wszystko po to, by sprawnie móc rozdysponować zgromadzone rzeczy.
Najpotrzebniejsze rzeczy można także przynosić do Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie. Najbardziej pożądane są artykuły z długą datą przydatności do spożycia, butelkowana woda mineralna, koce, śpiwory, karimaty, ciepłe ubrania (kurtki, swetry, czapki itp.), środki higieny osobistej i termosy.
Pomoc materialną można składać w budynku Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie przy ul. Nowy Świat 30 od poniedziałku (28.02.2022) do poniedziałku (7.03.2022) w godzinach od 8:00 do 18:00. Parking biblioteki otwarty od strony ul. Kopernika i ul. Rogoyskiego.
Do Centrum Sztuki Mościce można przywozić: żywność z długą datą przydatności do spożycia, butelkowaną wodę mineralną, koce, śpiwory, ciepłe ubrania, termosy, środki ochrony osobistej.
Zbiórkę prowadzi także Stowarzyszenie „Promocja Rozwój Obywatel ProTarnów”. Podobnie, jak w bibliotece, zbierane są: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne, spirytus, maseczki wielorazowe. Żywność: woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne.
Zbiórka jest prowadzona przy ul. Piłsudskiego 24/4 w Tarnowie codziennie od godz. 12:00 do 15:00 i od 18:00 do 20:00.
Miejsce, które wyznaczono do przyjęcia uchodźców to budynek dawnej bursy szkolnej przy ul. św. Anny. W weekend prowadzone będą tam prace (odświeżenie pomieszczeń), a od poniedziałku budynek zostanie wyposażony w łóżka, pościel i umeblowanie.
Poszukiwani są także wolontariusze
Osoby, które chciałyby pomóc jako wolontariusze m.in. w pomocy uchodźcom mogą zgłaszać się do Tarnowskiego Centrum Informacji. Najbardziej poszukiwane są osoby, które posługują się językiem ukraińskim
Pomoc w regionie
Zbiórki i organizacja wolontariuszy są prowadzone nie tylko w Tarnowie. W Rychwałdzie do 2 marca (środa) można oddawać najpotrzebniejsze rzeczy w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej. Tak jak wszędzie zbierane są środki higieniczne, żywność, ubrania, koce, śpiwory.
Zbiórka trwa także w Tuchowie. Od soboty dary będzie można przekazywać do Domu Kultury w Tuchowie, a od poniedziałku uruchomione będą kolejne punkty zbiórki na terenie całej gminy (filie Domu Kultury i szkoły, które zgłoszą swoją gotowość). W transporcie darów będą nam pomagały jednostki OSP, a jeśli zajdzie taka potrzeba to mogą też gromadzić przekazane dary.
Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu zachęca do przynoszenia żywności, środków ochrony osobistej i ubrań. Dary będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-18:00 w Internacie ZSLiT.
OSP Jodłówka-Wałki otwiera swoją remizę do 6 marca. Potrzebne środki ochrony, ubrania, koce i żywność można przynosić do 6 marca (niedziela) po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 504892253 lub 661997466. Można również kontaktować się przez Messenger OSP.
Listę będziemy aktualizować na bieżąco. O akcjach pomocowych i możliwości wsparcia obywateli Ukrainy piszemy więcej na portalu https://nowemosty.com
fot. Kacper Stec