W Janowicach odbyło się otwarcie małopolskiego modelowego domu pasywnego. To budynek mieszkalny, samowystarczalny, czerpiący energię wyłącznie ze środowiska naturalnego. Będzie pełnił funkcję pokazową i promował nowy system budownictwa.
Małopolski modelowy dom pasywny wybudował w Janowicach Paweł Radziszewski, przedsiębiorca prowadzący firmę w branży informatycznej. Wygrał konkurs ogłoszony przez województwo małopolskie na innowacje w budownictwie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.
Dom ma duże przeszklenia, aby uzyskać jak największe zyski z promieniowania słonecznego, a okna są szczelnie połączone ze ścianą i nie można ich otwierać. To pozwala do zera zminimalizować straty. Dodatkowe ocieplenia i warstwy izolacyjne w efekcie sprawiają, że budynek jest jak termos.
Ogrzewanie i prąd zapewniają urządzenia fotowoltaiczne. Pompa ciepła pobiera energię z otoczenia i wprowadza ją do środka. Budynek wyposażony jest w automatyczną filtrację i wentylację powietrza. Dzięki tym rozwiązaniom dom nie ma kominów. Jest bezobsługowy.
– Możemy ustawić sobie temperaturę na 20 stopni i taka jest przez cały rok, zarówno zimą jak i latem – mówi Paweł Radziszewski. – Najważniejsze jednak, że energia zużyta na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody czy chłodzenia bilansuje się z energią produkowaną z własnej instalacji. Dzięki temu nie trzeba płacić rachunków.
Dom zaprojektowany został jako mieszkalny, jednorodzinny. Ma 122 metrów powierzchni. Zastosowane rozwiązania pozwalają na zmniejszenie redukcji zanieczyszczeń. W obiekcie znajdują się pompa ciepła, system odzysku ciepła – rekuperator i panele fotowoltaiczne. Konstrukcja budynku jest z nowoczesnych materiałów budowlanych minimalizujących mostki cieplne, wyposażony jest też w inteligentny system zarządzania energią.
W symbolicznym zakończeniu budowy pierwszego tego typu w Małopolsce domu pasywnego uczestniczyli m.in. poseł Urszula Rusecka, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki, kierownik tarnowskiej agendy zamiejscowej Urzędu Małopolskiego Województwa Małopolskiego Krystian Hytroś, wójt gminy Pleśna Józef Knapik oraz dyrektor RDN Małopolska ks. dr hab. Jan Bartoszek.
Zaproszeni goście mogli zapoznać się osobiście z technologiami zastosowanymi w budynku pasywnym. Mieszkańcy Małopolski, a w szczególności powiatu tarnowskiego wkrótce sami się będą mogli się przekonać jak wygląda małopolski modelowy dom pasywny poprzez możliwość udziału w spotkaniach informacyjno-promocyjnych, które będą organizowane w obiekcie.