W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie niemal każda aktywność przeniosła się do Internetu, cyberprzestępcy nieustannie poszukują nowych sposobów na wyłudzenie naszych danych. Ostatnio redakcja Tarnów IKC otrzymała zgłoszenia o próbach podszywania się pod nasz profil. Aby pomóc naszym czytelnikom w ochronie przed takimi zagrożeniami, przygotowaliśmy zestaw praktycznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa online.

- Nie otwieraj e-maili, jeśli nie kojarzysz nadawcy. Jeżeli wątpisz w wiarygodność wiadomości otrzymanej pocztą elektroniczną, możesz spróbować wyszukać nadawcę i skontaktować się z nim w inny sposób, aby potwierdzić próbę kontaktu. Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki, chyba że wiesz, że są bezpieczne.
- Uważaj na linki i nowe grupy/adresy stron. Adresy złośliwych witryn mogą wyglądać niemal identycznie jak adresy legalnych witryn. Oszuści często używają niewielkich różnic w pisowni lub logo, aby zwabić użytkownika. Uważaj na to, kto je wysyła – często banki czy policja nie będą się w taki sposób kontaktować z klientem i jest to oszustwo. Złośliwe linki mogą również pochodzić od znajomych, których poczta e-mail lub konto SNS zostały nieświadomie przejęte, więc należy zachować ostrożność.
- Dobrze zabezpiecz swoje dane osobowe. Zanim podasz jakiekolwiek dane osobowe, takie jak data urodzenia, numer ubezpieczenia społecznego, numery kont i hasła, upewnij się, że witryna jest bezpieczna.
- Bądź na bieżąco z najnowszymi cyber-zagrożeniami. Zawsze śledź aktualne informacje o możliwych oszustwach. Jeżeli już jesteś na swojej stronie banku albo innej większej firmy, czytaj powiadomienia o ostatnich próbach włamań i wyłudzeń. Warto być świadomym tego, jakie oszustwa są obecnie przeprowadzane w środowiskach, po których się poruszasz.
- Używaj silnych haseł. Silne hasła mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa online. Warto je od czasu do czasu zmieniać. Postaraj się nie posiadać jednego hasła do wszystkich kont społecznościowych, jak i do witryn wrażliwych. Złamanie hasła w jednym z tych serwisów może doprowadzić oszusta do wszystkich Twoich internetowych kont.
- Aktualizuj oprogramowanie i utrzymuj programy zapobiegawcze (np. antywirus). Aktualizuj wszystkie aplikacje na komputerach i urządzeniach mobilnych. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe, zaporę sieciową i filtr poczty e-mail.
- Aktualizuj systemy operacyjne na swoich urządzeniach elektronicznych. Upewnij się, że systemy operacyjne i aplikacje są zawsze aktualne na wszystkich urządzeniach elektronicznych. Starsze i nieaktualizowane wersje systemów operacyjnych i oprogramowania są celem wielu włamań.
- Tam, gdzie można, ustaw weryfikację dwustopniową. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe to dodatkowa warstwa ochrony, jeśli korzystasz z czegoś na kilku urządzeniach (przykładowo komputer i smartfon). W takim wypadku, kiedy otrzymasz informację o próbie logowania z urządzenia, które nie jest Twoje, możesz to szybko zgłosić.
Przestrzeganie tych wskazówek pomoże Wam chronić się przed cyberoszustwami. Pamiętajcie, że nasze bezpieczeństwo w sieci zależy w dużej mierze od naszej czujności i świadomości zagrożeń.
UWAGA!
Oszuści podszywają się pod profil Tarnów IKC.
Nigdy nie wysyłamy wiadomości prywatnych z linkami oraz nie każemy w nie klikać w ciągu kilkunastu minut. Nie piszemy o wygranej w wydarzeniu, zwłaszcza jeśli ewentualny konkurs jeszcze trwa.
Jeśli dostaniecie wiadomość z naszego profilu na Facebooku, zweryfikujcie nadawcę.