Tarnowianka Mistrzynią Świata we wspinaczce sportowej. 19-letnia Natalia Kałucka pokonała rekordzistkę świata

Tarnów wiadomości. Wielkie emocje w Moskwie. Pierwszy dzień rozgrywanych Mistrzostw Świata z ogromnym sukcesem tarnowianki. 19-letnia Natalia Kałucka została Mistrzynią Świata!

Zawodniczka AZS PWSZ Tarnów zdobyła złoty medal w konkurencji na czas. W półfinale pokonała dwukrotną mistrzynię świata i aktualną rekordzistkę świata, Aleksandrę Mirosław.

 Kałucka w eliminacjach uzyskała czwarty wynik – 7.42 s. W pierwszej rundzie fazy pucharowej pokonała swoją siostrę bliźniaczkę, Aleksandrę (czasy odpowiednio 7.44 s oraz 7.87 s).

Ćwierćfinał do dla tarnowianki ustanowienie rekordu życiowego – 7.15 s. Natalia okazała się o piętnaście setnych sekundy szybsza od zawodniczki gospodarzy, Elizavety Ivanovej.

19-latka w półfinale poprawiła natomiast „życiówkę” na 7.07 s, pokonując Aleksandrę Mirosław, która popełniła błąd i nie ukończyła biegu. W finale nie było żadnych wątpliwości. Zdecydowanie wolniejsza od Natalii Kałuckiej (7.18 s) okazała się, druga w eliminacjach, Rosjanka Iuliia Kaplina (8.94 s). Tarnowianka została mistrzynią świata.

Warto dodać, że był to trzeci z rzędu tytuł mistrzowski zdobyty w tej konkurencji przez Polkę, w latach 2018-2019 najszybsza była bowiem Aleksandra Mirosław.

Do fazy pucharowej awansowały także pozostałe dwie startujące w Moskwie reprezentantki AZS PWSZ Tarnów. Wspomniana już Aleksandra Kałucka zakończyła rywalizację na dziesiątym miejscu, a Anna Brożek sklasyfikowana została na ósmej pozycji (w ćwierćfinale uległa późniejszej wicemistrzyni świata).

W zmaganiach mężczyzn, dziesiąte miejsce zajął Marcin Dzieński. Zawodnik AZS PWSZ Tarnów po zwycięstwie w kwalifikacjach (5.71 s), w pierwszej rundzie fazy pucharowej przegrał o siedem setnych sekundy (5.83 s – 5.76 s) z Kazachem, Rishatem Khaibullinem.

fot. UMT/wspinanie.pl

Start typing and press Enter to search