Tarnów wiadomości. Rada Miejska w Tarnowie jednogłośnie zadecydowała o tym, by rok 2022 był poświęcony Janowi Szczepanikowi. Jego dokonania i osiągnięcia zostaną upamiętnione poprzez szereg wydarzeń w mieście.
Dorobek wszechstronnego, konstruktora zasługuje na przypomnienie oraz rozpowszechnienie, aby jego postać była inspiracją dla współczesnych – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały.
W przyszłym roku przypada 150. rocznica urodzin Jana Szczepanika. Z tej okazji już we wrześniu odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta, tarnowskich instytucji naukowych i technicznych i kulturalnych. Obecni byli mieszkańcy Tarnowa i Krosna. Zainteresowani rozmawiali o wspólnych koncepcjach planowanych przedsięwzięć.
Jan Szczepanik (1872-1926) – „galicyjski geniusz”, „polski da Vinci” czy też „polski Edison”. Autor ponad 50 wynalazków z różnych dziedzin oraz kilkuset patentów. Swoje pracownie posiadał w Tarnowie, Berlinie, Wiedniu i Dreźnie. Dziedziny jego zainteresowań obejmowały takie obszary jak: tkactwo, telewizję, fotografię barwną, film dźwiękowy, film barwny, telegraf bez drutu, tkaninę kuloochronną, aeronautykę, samoczynny regulator ciągów, karabin automatyczny, fotosculptor, urządzenia hamulcowe oraz literaturę piękną. Unowocześnił światowy przemysł włókienniczy, stworzył automat do tkania materiałów wzorzystych oraz gobelinów, od 1897 r. prekursor telewizji – twórca elektroskopu, czyli aparatu do reprodukowania obrazów na odległość za pomocą elektryczności, wynalazca kamizelki kuloodpornej. Ta ostatnia uratowała życie króla Hiszpanii, za co został uhonorowany został Medalem Izabeli Katolickiej. Opracował system filmu barwnego, ceniony za bliskie realizmowi oddawanie kolorów. Jan Szczepanik spoczywa na Cmentarzu Starym w Tarnowie.
Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej UMT
fot. NAC/Jan Szczepanik Ilustrowany Kurier Codzienny