1 min. czytania

Tarnów-Krosno. Cały rok dla Jana Szczepanika. Świętujemy 150. urodziny naszego genialnego wynalazcy

Tarnów wiadomości. 150. rocznicę urodzin Jana Szczepanika będą świętowały dwa województwa. Polski Edison połączył Tarnów i Krosno. Chcąc upamiętnić tę ważną postać zaplanowano szereg wydarzeń, a sam rok 2022 został okrzyknięty Rokiem Jana Szczepanika.

Szczegółowy harmonogram planowanych wydarzeń zaprezentowano podczas konferencji, w której wzięli udział organizatorzy wydarzeń z Tarnowa i Krosna. 

Rok 2022 to w Tarnowie Rok Jana Szczepanika. Startujemy już w styczniu. Na dobry początek pokażemy mieszkańcom największy gobelin świata, czyli Apoteozę, którą Jan Szczepanik wręczył Franciszkowi Józefowi w 50-lecie powstania – mówi Mieczysław Czosnyka, prezes Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie.

Czekają nas także obchody w Krośnie, to w kwietniu, a czerwiec jest zarezerwowany dla miasta Tarnowa, jako że 13 czerwca przypada dokładna rocznica 150. urodzin Jana Szczepanika. W przeddzień tych uroczystości, czyli 12 czerwca, odbędzie się koncert „Sczepanikowie dla Szczepanika”, a zagra zespół Pectus — dodaje Czosnyka.

Jak wszyscy (mam nadzieję) wiemy Jan Szczepanik to geniusz, który żył w latach 1872-1926 i znamy go, jako twórcę filmu kolorowego, kamizelki kulochronnej, ale też opatentował coś, co dzisiaj jest w prawie każdym domu: telewizor.

W jego czasach nazywało się TELEKTROSKOPEM — urządzeniem do przenoszenia obrazu i dźwięku na odległość. Przypomnimy szereg innych wynalazków. Będziemy w ciągu roku zachęcać do tego, by je poznawać — dodaje Mieczysław Czosnyka.

Wydarzenia w Tarnowie

W czerwcu planujemy także okolicznościową galę, podczas której zostaną wręczone statuetki Jana Szczepanika, a także medale, które corocznie przyznaje Stowarzyszenie Elektryków Polskich — mówi Lucyna Bielatowicz z Wydziału Komunikacji Społecznej UMT.

Nie braknie oczywiście wydarzeń dedykowanych młodzieży i dzieciom. Planowane są np. konkursy plastyczne.

Warto wspomnieć, że w skład komitetu organizacyjnego obchodów weszli nie tylko samorządowcy z Tarnowa i Krosna, ale także społecznicy,
fundacje, szkoły, podmioty gospodarcze. Cały jubileusz będzie realizowany po partnersku Tarnów-Krosno, ponieważ Jan Szczepanik to postać, która łączy te dwa miasta.

 

Rozmawiał: Piotr Rogóz
Fot. Artur Gawle

Poprzedni wpis

Tarnów-Tarnowiec. Ksawery Masiuk: 17-latek z workiem pełnym medali

Następny wpis

Tarnów: Wyjątkowa, XXV edycja festiwalu „Śpiewaj z Nami” [ZDJĘCIA]

Ostatnio dodany przez Blog

Send this to a friend