Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie znalazła się w gronie czternastu uczelni, które podpisały porozumienie umożliwiające podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju gospodarczego Małopolski i ułatwiające realizację innowacyjnych projektów i kluczowych przedsięwzięć. Inicjatorem długofalowej współpracy było Województwo Małopolskie.
Poza PWSZ w Tarnowie porozumienie podpisały:
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie,
-
Akademia Ignatianum w Krakowie,
-
Akademia Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie,
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego,
-
Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki,
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II,
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej,
-
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
-
Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu,
-
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
-
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.
Porozumienie w imieniu władz PWSZ w Tarnowie podpisał dr hab. Rafał Kurczab, prof. PWSZ. – We współdziałaniu siła, a my tą siłę naukową i innowacyjną mamy w Małopolsce bardzo dużą. Jak wspomniał prof. Duda, jest to diament, który błyszczy od dawna, trzeba go tylko przetrzeć i eksponować i wykorzystywać dalej. W województwie małopolskim mamy bardzo duże „stężenie” uczelni i bardzo dobrych specjalistów. Trzeba teraz działać razem, wykorzystać potencjał i być konkurencyjnym nie tylko w Polsce ale i w cały świecie – mówi prorektor PWSZ ds Nauki i Rozwoju.
Posłuchaj:
– Porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy, jest początkiem bezprecedensowego przedsięwzięcia. Współpraca samorządu ze środowiskiem naukowym na szczeblu akademickim jest nie tylko szansą na pobudzenie aktywności gospodarczej w regionie i podniesienie jego konkurencyjności. To także kolejny krok w przygotowaniach do forum gospodarczego, które odbędzie się już we wrześniu w Krynicy-Zdroju – powiedział marszałek Witold Kozłowski.
Porozumienie zakłada m.in. wspólne działania na rzecz rozwoju forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju, w tym powołanie Rady Naukowej z udziałem przedstawicieli kluczowych uczelni wyższych.
Dotyczy również ścisłej współpracy uczelni z samorządem wojewódzkim w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 r. – w tym stworzenia bazy studentów, którzy podejmą się pracy w charakterze wolontariuszy w trakcie tego wydarzenia.
– Cieszę się, że nasza Uczelnia została zaproszona do grona sygnatariuszy tego porozumienia, bo daje ono realną szansę na realizację wspólnych przedsięwzięć i wspieranie rozwoju naszego miasta i województwa. Pełni pomysłów czekamy na robocze spotkania, które – mam nadzieję – rozpoczną się już niebawem – kończy Rektor PWSZ w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.
Źródło: PWSZ Tarnów