Tarnów wiadomości. Już 9 października zapraszamy do Centrum Sztuki Mościce na wyjątkowy wernisaż. Czterech, tarnowskich fotografów, zaprezentuje zdjęcia z okazji jubileuszowej Sceny Otwartej. Wśród zdjęć znajdziecie prace Artura Gawle, naszego redakcyjnego kolegi.
Jubileuszowa wystawa Zatańczone podsumowuje 10 lat festiwalu „Scena Otwarta”. Jest to fotograficzny zapis festiwalowego życia na scenie. Do tworzenia reportaży z tego festiwalu w latach 2011-2019, zaproszeni zostali: Paweł Topolski, Dariusz Zaród, Artur Gawle i Przemysław Sroka.
Każdy ze wspomnianych artystów, fotografików o różnej wrażliwości, zgoła inaczej patrzy obiektywem na tę trudną sztukę, jaką jest taniec. Każdy inaczej zatrzymuje migawką ruch, ekspresję, nastrój i emocje.
Zdjęcia Pawła Topolskiego są nasyconymi kolorami, zatrzymanymi w czasie, kadrami, które wciągają widza w opowieść i zmuszają do podążania w wyobraźni za tym, co mogło nastąpić dalej. Hipnotyzują abstrakcyjne, jaskrawe od fluorescencyjnych farb, postacie spektaklu „Deep Trip” (2011), czy zanurzony w gęstej zielonej smudze lasera tancerz w „Time Line” (2011).
Dariusz Zaród eksperymentuje z ruchem, czasem i kolorem. Na jego zdjęciach widzimy często ekspresyjnie rozmyte postacie tancerzy, jak w zdjęciach z „Niespokojnej wody” (2013). Dynamiczne fazy „przed” i „po”, i wyostrzony, skupiony jakby w soczewce moment „teraz”.
Inny obraz „Urban tales” (2015) – to kompozycja niemal monochromatyczna, w której rozgrywa się scena przeciągania bieli w czerń.
Fotografie Artura Gawle są ciemniejsze, ich detale często toną w mroku, ale nastrój i operowanie światłem mistrzowskie, niemal jak u Caravaggia. Np. „Neverland” (2017) – wyciągający ku niebu rękę tancerz i smuga światła oplatająca jego rozwarte palce, ramię, tors i uda. »REM« (2017) to tancerz unoszący ponad głową swoją partnerkę i jedynie boczne światła obrysowujące kontury zanurzonych w mroku postaci.
Fotografie Przemysława Sroki są świetnie zakomponowane, idealnie zaobserwowane. W zdjęciu ze spektaklu „Dzikie noce lub pierwsze poranki świata” (2016), dostrzegamy kompozycję trzech ciemnoskórych tancerzy zlepionych w bryłę. Jest to bryła pełna ekspresji ruchu ich ciał. Z kolei w „All that Jazz, Rock, Blues” (2019) przyglądamy się sześciorgu golącym się brzytwą aktorom. Mamy wrażenie, jakby była to jedna postać w kolejnych fazach ruchu.
Całość wystawy w Centrum Sztuki Mościce to nie tylko niezwykle interesujący zestaw zdjęć tancerzy, spektakli — teatrów z różnych zakątków świata. To także próba uchwycenia jednej z najbardziej ulotnej ze sztuk.
Wystawie towarzyszyć będą także projekcje filmowe reportaży z minionych edycji festiwalu.
- Autorzy zdjęć: Paweł Topolski, Dariusz Zaród, Artur Gawle, Przemysław Sroka
- Kurator wystawy: Bogusław Hynek
- Fot. Aneta Gawle