Tarnów wiadomości. Czas pandemii koronawirusa za nami, ale jak się okazuje wiele uczelni w Polsce przeszło w hybrydowy tryb nauczania. Nie jest to spowodowane nowymi obostrzeniami, ale oszczędnościami wynikającymi z dużych rachunków za energię.
Studenci w Polsce ten rok akademicki rozpoczęli w klasycznym trybie. Pandemia koronawirusa minęła, a szkolący się mogli wrócić na uczelnię bez żadnych zmian. Jednak im bliżej zimy tym pojawiało się więcej głosów, że uczelnie ze względu na wysokie rachunki za prąd i energię mogą przejść w tryb hybrydowy by w ten sposób zaoszczędzić wykorzystując możliwości nauki zdalnej nabyte podczas pandemii COVID-19.
Nie inaczej jest z tarnowską Akademią Nauk Stosowanych. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas Kolegium Rektorskiego zajęcia dydaktyczne będą odbywały się w trybie hybrydowym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
– Władze uczelni zdecydowały o przejściu na hybrydowy tryb nauczania ze względów ekonomicznych. Ustawodawca narzucił wszystkim jednostkom administracji publicznej konieczność oszczędzenia 10 % kosztów ponoszonych w 2022 roku na wydatki związane z energią elektryczną, ogrzewaniem, oświetleniem obiektów – mówi dla IKC rzecznik ANS Piotr Kopa.
Hybrydowe nauczanie potrwa w dniach 12-22 grudnia 2022 r oraz 2-8 stycznia 2023 r.
Gdyby uczelnia nie wywiązała się z ustaleń musiałaby zapłacić dużą karę finansową. Piotr Kopa podkreśla, że wprowadzone zmiany nie wpłyną na jakość nauczania.
– Dla uczelni najważniejsze jest utrzymanie wysokiej jakości kształcenia i ostateczna decyzja, które zajęcia odbywają się zdalnie, a które stacjonarnie na uczelni należą do poszczególnych dziekanów i kierowników katedr, którzy najlepiej wiedzą, które zajęcia mogą być prowadzone w trybie online, a które muszą być realizowane na miejscu – dodaje Piotr Kopa.
W przyszłym roku na terenie Akademii Nauk Stosowanych wdrożone zostaną zmiany pozwalające nie ponosić aż tak dużych kosztów utrzymania placówki. Termodernizacja budynku oraz instalacja fotowoltaiczna pozwoli nie martwić się o tak duże koszty funkcjonowania.