wtorek, 22 lip 2025
  • Zachowane
  • Historia
Tarnów wiadomości
  • Materiały Partnerów
  • Ogłoszenia nieruchomości
  • Nowe Mosty/UA
  • Grupa KNC
  • 🔥
  • Tarnów
  • IKC.PL
  • Powiat tarnowski
  • A to ciekawe
  • Tarnowski Magazyn IKC
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
Tarnów wiadomościTarnów wiadomości
  • ikc.pl
  • Tarnów
  • Powiat Tarnowski
  • A to ciekawe
  • Tarnowski magazyn IKC
  • Kraków
  • Małopolska
Search
  • ikc.pl
  • Tarnów
  • Powiat Tarnowski
  • A to ciekawe
  • Tarnowski magazyn IKC
  • Kraków
  • Małopolska
Masz już konto? Zaloguj się
Obserwuj nas
© 2025 – IKC sp. z o.o. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)
Tarnów wiadomości > Blog > Materiały partnerów > Sieć Badawcza Łukasiewicz udostępni osobom Głuchym klasykę polskiej i światowej literatury
Materiały partnerów

Sieć Badawcza Łukasiewicz udostępni osobom Głuchym klasykę polskiej i światowej literatury

Tarnów wiadomości
Ostatnia aktualizacja: 2 czerwca, 2025 8:27 am
Tarnów wiadomości
Udział
SHARE

„Mały książę”, „Romeo i Julia”, „Król Maciuś I” – łącznie 16 pozycji z klasyki światowej i polskiej literatury dla dzieci i młodzieży będzie udostępnionych osobom głuchym w postaci multimedialnych materiałów edukacyjno-kulturalnych w pierwszym etapie projektu „Dostępna książka”. Realizuje go Sieć Badawcza Łukasiewicz we współpracy z Fundacją Integracja. Nagrania będą także podstawą prac badawczo-rozwojowych w celu opracowania automatycznego systemu translacji tekstu na Polski Język Migowy (PJM) z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Projekt „Dostępna książka – adaptacja książek z tłumaczeniem migowym PJM dla społeczeństwa i uczenia maszyn” zakłada tworzenie multimedialnych materiałów edukacyjno-kulturalnych, opracowanych w formie filmów ze zsynchronizowaną ścieżkę dźwiękową (lektorską), wyświetlanym tekstem książki (napisy) oraz tłumaczeniem na PJM – zarówno przez osoby posługujące się tym językiem, jak i awatary. Materiały zostaną udostępnione bezpłatnie, m.in. na portalu Niepelnosprawni.pl, który ma 2,5 mln użytkowników, oraz na YouTube.

- reklama -
Ad imageAd image

„Dostępna książka” to projekt, który na zlecenie prezesa Centrum Łukasiewicz realizuje Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach. Jest to jednocześnie kolejne działanie naukowców katowickiego ośrodka, skupione na rozwijaniu sztucznej inteligencji i jej wdrożeniu na rzecz osób z niepełnosprawnościami. List intencyjny w sprawie współpracy przy projekcie podpisali w czwartek 22. maja w Warszawie prezes Centrum Łukasiewicz dr Hubert Cichocki, Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja i Anna Szygenda, członek zarządu tej fundacji, oraz obecny zdalnie na spotkaniu prof. Jan Kozak, dyrektor Łukasiewicz – EMAG. 

„To modelowy przykład społecznej odpowiedzialności nauki. Zależy nam na tym, aby wykorzystać część kompetencji naszych inżynierów, w tym wypadku inżynierów zajmujących się IT i rozwojem oprogramowania, na rzecz realizacji ważnych celów społecznych” – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy prezes Cichocki. Podkreślił, że istotne jest, aby innowacyjne rozwiązania tworzone w instytutach Łukasiewicza znajdowały zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki i w codziennym życiu.

- Reklama -
Ad image

„To pierwszy nasze wspólne działanie. Bardzo ważne jest to, że współpracę rozpoczynamy od realizacji projektu przeznaczonego dla dzieci i młodzieży” – zaznaczyła prezes Ewa Pawłowska.

Projektem „Dostępna książka” kieruje prof. Jan Kozak, dyrektor Łukasiewicz – EMAG.

„Mam córki, które bardzo dużo czytają i widzę, jak to je kształtuje. Budują sobie w ten sposób wizję świata. Osoby głuche, które nie czytają, są całkowicie tego pozbawione” – powiedział profesor.

Dyrektor Łukasiewicz – EMAG wyjaśnił, że osoby niesłyszące od urodzenia w praktyce poznają język polski, którym pisane są książki literatury pięknej, jako kolejny język, trochę na zasadzie nauki języka obcego. Ich pierwszym językiem jest bowiem PJM, który ma inną składnię i uboższe słownictwo niż literacka polszczyzna. Dlatego osoby Głuche, aby poznać dzieła literackie, muszą korzystać z pomocy awatara lub osób słyszących, które przekażą im za pomocą PJM treść pozycji literackich.

Awatar komunikujący się w PJM zbudowany jest na podstawie technologii motion capture, czyli „przechwytywania” trójwymiarowych ruchów lektorów PJM i zapisywania ich w komputerze. Ruchy awatara zostaną zarejestrowane z udziałem osób migających w specjalistycznym kombinezonie, a następnie odwzorowane w środowisku cyfrowym. Łukasiewicz – EMAG dysponuje własnym kombinezonem i studiem nagrań.

Projekt „Dostępna książka” jako wkład w rozwój technologii cyfrowych może mieć zastosowanie nie tylko w branży wydawniczej, ale także w administracji publicznej bądź w służbie zdrowia – dzięki niemu np. w kontaktach lekarz – niesłyszący pacjent będzie można uniknąć pośrednictwa osoby posługującej się PJM, a skorzystać z pomocy awatara, co zapewni intymność porady medycznej.

W ten sposób Sieć Badawcza Łukasiewicz wypełnia założenia społecznej odpowiedzialności nauki, której ideą jest kształtowanie w społeczeństwie świadomości na temat zaawansowanych technologii i ich praktycznego wykorzystania.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to ogólnopolska organizacja badawczo-wdrożeniowa, która składa się z 22 instytutów naukowych (w tym Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG). Prowadzi prace B + R (Badania i Rozwój) oraz wdrożenia nowoczesnych technologii do gospodarki i życia społecznego.

Fundacja Integracja zajmuje się działaniem na rzecz osób z różnymi potrzebami, prowadzi projekty, które integrują środowiska osób wykluczonych ze względu na niepełnosprawność słuchu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Udostępnij ten artykuł
Facebook Twitter Email Copy Link
Poprzedni artykuł Wybory prezydenckie: Małopolska poza Krakowem pozostaje jednym z najsilniejszych bastionów prawicy
Następny artykuł Powiat za Nawrockim, Tarnów podzielony. Wyniki II tury wyborów

To jeszcze przeczytaj

Materiały partnerów

Nowoczesne formy rozrywki w erze cyfrowej – co wybierają młodzi dorośli?

Przez Tarnów wiadomości
A to ciekaweMateriały partnerów

Elektryczne Gitary, Kamil Bednarek czyli Muzyczne Powitanie Lata na Plaży Kuter Port

Przez Tarnów wiadomości
Materiały partnerów

ERGO Hestia po raz kolejny najlepszym ubezpieczycielem majątkowym dla firm

Przez Tarnów wiadomości
Materiały partnerów

XII Kongres PIU: wartość wykrytych przestępstw ubezpieczeniowych wzrosła o prawie 50 procent

Przez Tarnów wiadomości
Poprzedni Następny
Tarnów wiadomości
Facebook Youtube Instagram

Tarnow.ikc.pl to tarnowski dodatek Ilustrowanego Kuriera codziennego. IKC to nowoczesne medium pełne znakomitej jakości zdjęć i tekstów. Znajdziecie u nas także bieżące informacje nie tylko z Tarnowa, ale i całego regionu tarnowskiego.

Z dnia na dzień liczba naszych czytelników rośnie, czyniąc portal doskonałym miejscem ludzi, którym leży na sercu dobro miasta i regionu.

© 2024 – IKC sp. z o.o.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)

Wydawca: KNC GROUP na licencji IKC sp. z o.o.
Redakcja w Tarnowie: 33-100 Tarnów, ul. Krakowska 7

tel.: 600-015-060; e-mail: redakcja@ikc.pl; tarnow.ikc.pl.

Polityka prywatności

Welcome Back!

Sign in to your account

Zgubiłeś hasło?