Od 8 do 15 maja Tarnów celebruje 22. edycję ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być!”. To wyjątkowe święto czytelnictwa, organizowane z rozmachem przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Juliusza Słowackiego oraz jej filie, oferuje bogaty i różnorodny program – idealny dla miłośników książek, podróży, poezji, historii i… Hitchcocka.
Spotkania, które inspirują
Już pierwszego dnia – 8 maja o godz. 17:00 – Czytelnia Czasopism przy ul. Krakowskiej 4 zaprasza na spotkanie z Arkadym Pawłem Fiedlerem, podróżnikiem i autorem słynnych wypraw maluchem. Jego opowieści o Ameryce Południowej to nie tylko relacje z podróży, ale także poruszający hołd dla jego dziadka, legendarnego Arkadego Fiedlera.
13 maja poezja zagości w Wypożyczalni dla Dorosłych przy ul. Staszica 6, gdzie odbędzie się wieczór literacki z udziałem Tarnowskiej Grupy Autorów i Grupy Poetyckiej „Błysk” z Gorlic. Wydarzenie poprowadzą Izabela Zubko i Zbigniew Mirosławski.
Dla najmłodszych – bajki, warsztaty i wyobraźnia
Nie zabraknie atrakcji dla dzieci. W wybranych filiach odbędą się spotkania autorskie z Wiesławem Drabikiem, autorem humorystycznych, rymowanych opowieści dla najmłodszych. Dzieci wezmą również udział w warsztatach plastycznych, zajęciach literackich, pasowaniu na czytelnika, a także edukacyjnych zabawach z książką. Warto odwiedzić Filię nr 1 przy ul. Gumniska 28, gdzie czekają trójwymiarowe dioramy inspirowane „Narnią” i „Przytulnym domkiem”.
Kultura, historia i refleksja
Starszym czytelnikom biblioteka proponuje m.in. prelekcje Urszuli Szuster – w tym wykład o literackich pejzażach Tarnowa z okazji 695-lecia lokacji miasta oraz spotkanie poświęcone twórczości noblisty Saula Bellowa. Młodzież z VII LO weźmie udział w warsztatach z doradcą zawodowym, gdzie książka stanie się punktem wyjścia do rozmowy o przyszłości. Filie biblioteczne zapraszają również do literackich klubów dyskusyjnych.
Biblioteka jako przestrzeń wspólnoty
Przez cały tydzień trwa akcja bookcrossingu – tradycyjna wymiana książek oraz specjalna, „przytulna” edycja, którą organizuje Filia nr 1 „wymiana drobnych gadżetów, które kojarzą się z przytulnością: kubeczek z motywem baranka, przytulanki oraz inne drobne i puchate przedmioty.” Dla tych, którzy chcą wyrazić swoją miłość do książek i miejsca, które je gromadzi, przygotowano „Wielki List Miłosny do MBP w Tarnowie” – wspólne pisanie, rysowanie i dzielenie się emocjami na specjalnym arkuszu.
Święto, które łączy pokolenia
Tydzień Bibliotek w Tarnowie po raz kolejny udowadnia, że biblioteka to coś więcej niż regały z książkami. To przestrzeń spotkania, dialogu, edukacji i wspólnego przeżywania kultury – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To miejsce, do którego naprawdę chce się wracać. Bo „Biblioteka. Lubię tu być!” – to hasło nie jest na wyrost.