Nie będzie podwyżki za śmieci w Tarnowie

Tarnów wiadomości. Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się we czwartek radni sprzeciwili się podwyżce. Cena za gospodarowanie odpadami komunalnymi pozostaje bez zmian.

Pozytywnej opinii w sprawie podniesienia jej z 24 zł na 30 zł nie wydała Komisja Ekonomiczna. Przeciwko była także Komisja Spraw Komunalnych. Za zwiększeniem stawki nie głosował żaden radny. Przeciw było 19, a czterech wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi gmina pokrywa z pobranych opłat za to gospodarowanie. Od 2015 roku Gmina Miasta Tarnowa nie spełnia tej zasady.

W tym roku niedobór środków na gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie około 4 milionów złotych. Dzisiejsza decyzja radnych spowoduje natomiast, że w przyszłym roku wzrośnie on do około 5 milionów.

Warto zaznaczyć, że proponowana stawka była dużo niższa od maksymalnej możliwej, która wynosi 38,38 zł na mieszkańca.

– Nieprzyjęcie na dzisiejszej sesji proponowanych zmian maksymalnych stawek podatku od nieruchomości i opłat za gospodarowanie odpadami postawi nas w bardzo trudnej sytuacji – podsumował dzisiejsze decyzje radnych skarbnik miasta, Sławomir Kolasiński.

Radni podjęli natomiast dzisiaj decyzję o zwiększeniu do 3 zł miesięcznie na osobę (z 1.50 zł) częściowego zwolnienia z opłaty dla posiadaczy przydomowych kompostowników. Będzie ono obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Za uchwałą zgłoszoną przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości głosowało 17 radnych, przeciw było sześcioro.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej UMT

Start typing and press Enter to search

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności serwisu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.