To już XIII edycja Narodowego Czytania – Ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Biblioteki Publiczne w wielu miastach. Tarnów również bierze w niej udział. Tegoroczna lektura to ważna pozycja w kontekście historycznym, którą autor – narodowy wieszcz – podtrzymywał płomień niepodległościowych nadziei Polaków. Mowa oczywiście o „Kordianie” Juliusza Słowackiego.
W specjalnym liście okolicznościowym, w którym prezydent zachęca do Narodowego Czytania utworu Słowackiego, Andrzej Duda wspomina o potrzebie refleksji nad obecną sytuacją Polski, gdzie zagrożenie ze wschodu jest wciąż realne, a rodacy powinni być zawsze czujni, mając w intencji dobro swojego kraju.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.
Andrzej Duda, Prezydent RP (www.prezydent.pl)
Na Narodowe Czytanie „Kordiana” Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w piątek, 6 września w godzinach 11:00 – 13:00. Miejscem wydarzenia będzie Ogród Sensoryczny w Parku Strzeleckim. W organizacji biorą udział: I LO im. K. Brodzińskiego w Tarnowie, III LO im. A. Mickiewicza w Tarnowie oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, oddział w Tarnowie.
Juliusz Słowacki napisał dramat „Kordian” podczas pobytu w Szwajcarii. Po raz pierwszy opublikowano go w 1834 roku w Paryżu. Jest to jedno z najważniejszych dzieł poety. W „Kordianie” Słowacki przedstawia romantyczną wizję polskich konspiratorów, bazując na spisku podchorążych planujących zamach na cara. Główny temat utworu nawiązuje do powstania listopadowego, analizując przyczyny i skutki tego zrywu. Dramat jest często grany w teatrach i łączy w sobie motywy realistyczne i fantastyczne z elementami głębokiego symbolizmu.