We wtorek, 11 maja, Grupa Azoty w uruchomiła w tarnowskich zakładach linię pilotażowo-produkcyjną do wytwarzania skrobi termoplastycznej. Będzie ona produkowana w centrum badawczo rozwojowym chemicznego potentata. Rocznie będzie można wyprodukować 300 ton surowca. To pierwsza taka linia w Europie Środkowo-Wschodniej i druga na całym kontynencie.
Prace nad nową technologią rozpoczęły się w Grupie Azoty w sierpniu 2019 roku. W maju 2020 roku zgłoszono wynalazek w polskim urzędzie patentowym RP, z kolei w marcu 2021 opatentowano go w Europie.
– Biodegradowalna skrobia termoplastyczna to polimer, którego granulat uzyskiwany z jest z ziemniaka. Będzie miał on praktyczne zastosowanie w przemyśle spożywczym czy agro. Można z niego wykonywać butelki, łyżeczki czy doniczki. W ziemi rozkłada się w ciągu pół roku, później może być używany w produkcji roślinnej – opisuje Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty.
Podczas uroczystości w centrum badawczo-rozwojowym Grupy Azoty podpisane zostały trzy dokumenty dotyczące nowej technologii.
Umowa z Polską Grupą Opakowaniową Opakomet dotyczy dostarczania przez Grupę Azoty biodegradowalnego polimeru na bazie skrobi termoplastycznej. Porozumienie z Instytutem Badawczym Leśnictwa zakłada przeprowadzenie badań pilotażowych dotyczących możliwości wykorzystania biodegradowalnej skrobi w leśnictwie. Podpisano też list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe.
Fot. Artur Gawle