Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Małopolski. Od lat przyciąga miłośników sztuki teatralnej z całego regionu. Jego różnorodny repertuar pozwala widzom odkrywać świat sztuki w jej najpiękniejszej formie. Prócz dzielenia historii z Ludwikiem Solskim, teatr ciągle tworzy nową, organizując ciągle unikatowe wydarzenia kulturalne. Najbliższym z nich będzie kolejna „Talia”, która zacznie się już 20 września.
Ludwik Solski, którego imię nosi Teatr w Tarnowie, żył w latach 1855 – 1954. Publiczność pokochała go za rolę Starego Wiarusa w sztuce „Warszawianka”, która miała premierę w 1898 roku. Był honorowym dyrektorem teatrów we Lwowie i w Łodzi. Krótko po wojnie Solski osobiście się zgodził, aby powstający tarnowski teatr był pod jego patronatem. Później reżyserował w nim wiele sztuk. W 1972 roku odsłonięto pomnik autorstwa Xawerego Dunikowskiego, prezentujący Ludwika Solskiego w jednej ze swoich ról teatralnych.
Historia Teatru w Tarnowie sięga początku osiemnastego wieku i teatrów amatorskich prowadzonych przez ówczesny teatr szkolny, który funkcjonował do 1720 roku. Teatr im. Ludwika Solskiego powstanie dopiero po 28 października 1945 roku, w miejscu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Sam Solski zagrał wówczas w pierwszej sztuce wystawionej przez tarnowski teatr. Była to „Zemsta” A. Fredry.
Potrzeba przebudowy teatru sięga roku 1958, kiedy to po upaństwowieniu tej placówki kulturowej (teatr nosił wówczas nazwę Państwowego Teatru Ziemi Krakowskiej im. L. Solskiego) trzeba było zawiesić jego działalność 1 października tegoż roku z uwagi na bardzo zły stan budynku. Po dwóch latach działalność wznowiono. W roku 1971 teatr zyskał m.in. nowe foyer, małą scenę, salę widowiskową na 400 miejsc i odnowioną elewację frontową.
Kolejny wielki remont miał miejsce w latach 2009-2011. Wtedy Teatr Solskiego wystawiał sztuki w Piwnicach TCK oraz w Pałacu Młodzieży na scenie tymczasowej. Od ulicy Mickiewicza pojawiła się nowoczesna, przeszklona elewacja. Duża Scena została oświetlona ponad setką nowych, profesjonalnych reflektorów. Odtąd teatr sprzyja również osobom niepełnosprawnym.
Od niedawna na schodach teatru spotkać można nowego stałego bywalca – wchodzącego w tarnowski Szlak Maszkaronów „Ducha Teatru”. Chodzą słuchy, że siedzi przed teatrem, aby zbierać inspiracje do pisania własnych sztuk…
Rok 1996 był dla tarnowskiego Teatru ważnym wydarzeniem. Od tego roku teatr w Tarnowie zaangażowany jest w organizowanie Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „TALIA”. Tegoroczny, dwudziesty ósmy już festiwal rozpocznie się 20 września. Prócz ogólnopolskich spektakli komediowych, ten rok jest wyjątkowy, ponieważ w repertuarze znalazła się również produkcja z samego Tarnowa. Jest to „Bóg mordu” autorstwa Yasminy Rezy (reżyseria Marcin Hycnar). Festiwal gościć będzie grupy teatralne z Katowic, Łodzi, Warszawy i Gniezna.