2 minut czytania

Kontenery budowlane – czy nadają się do mieszkania?

Choć, jak sama nazwa wskazuje, kontenery budowalne są przeznaczone głównie do wyposażenia placów budowy, w praktyce mogą nadawać się również do zamieszkania. Chcąc zoptymalizować koszty inwestycji, niektórzy decydują się na postawienie domu z kontenerów. Czy jest to dobry pomysł? Kiedy i gdzie sprawdzi się najlepiej? Wyjaśniamy!

Domek w kontenerze – czy nadaje się do zamieszkania?

Domki kontenerowe mają ograniczony metraż, choć z połączenia kilku konstrukcji może bez przeszkód powstać pełnowymiarowy budynek. Nie będzie miał cech typowego domu w technologii murowanej, jednak nadal może uchodzić za ciekawą alternatywę np. dla kawalerki w centrum. Jeżeli marzysz o ucieczce za miasto (czasowo lub na stałe) albo masz do dyspozycji niewielką działkę, to kontener sprawdzi się znakomicie.

Warto tutaj ustalić, że obecnie kontenery nie są już bezkształtnymi metalowymi puszkami. Wraz z rozwojem tej metody „budownictwa” pojawił się szereg opcji wyposażenia dodatkowego oraz standardu wykończenia, który poprawia komfort korzystania z obiektów. Swobodnie można instalować w nich klimatyzację, odpływy wody w łazience i toalecie, sieci gazowe i elektryczne, a także ogrzewanie. Czy wiedząc o tym, widzisz większy potencjał w kontenerze? Zapewne tak, zwłaszcza jeśli dodasz do tego nietuzinkowy, industrialny design, który staje się obecnie bardzo modny. Ponadto prosta bryła bez zbędnych zdobień czy elementów jest łatwiejsza w utrzymaniu i ponadczasowa – nie wychodzi z mody.

Gdzie najlepiej sprawdzą się domki kontenerowe?

Z uwagi na metraż oraz parametry konstrukcyjne, domki kontenerowe nie są jeszcze powszechne jako miejsca do całorocznego mieszkania. Pomimo tego, że mają ogrzewanie i klimatyzację, niektórym mogą nie do końca odpowiadać panujące w nich warunki. To specyficzny rodzaj architektury, który ma duży potencjał w miastach i na przedmieściach, dawniej nazywanych w wielu krajach slumsami.

Źródło: Mastertec

W polskich realiach domki z kontenerów stanowią świetny wybór na działkę lub do lasu. Można postawić je znacznie niższym kosztem niż ma to miejsce w przypadku chat murowanych czy z bali. Dodatkowo są mobilne, zatem w przypadku ogródków ROD, które możesz dzierżawić tylko przez pewien czas, stanowią świetną „ruchomą” opcję. Łatwo i wygodnie przewieziesz je w inne miejsce.

Warto zaznaczyć, że domek budowlany czy mieszkalny jest solidny, co czyni go doskonałym wyborem na działkę. Wreszcie, obok gotowych konstrukcji są takie, wykonywane na zamówienie, dlatego dają niemal nieograniczone możliwości w zakresie projektowania. Duże przeszklenia, elementy imitujące stal lub drewno, konkretna kolorystyka i styl wykończenia czynią domki w kontenerach bardzo ładnymi. Wyróżniają się na tle innych i na pewno przykuwają wzrok.

Poprzedni wpis

Wiosenny Piknik Ogrodniczy ZSEO [zdjęcia]

Następny wpis

Murem za Rybą. Manifestacja przy III LO [zdjęcia]

Ostatnio dodany przez Blog

Send this to a friend