30 lipca 2024 roku swoje 50. urodziny obchodzi Jacek Dukaj – tarnowski pisarz, który jest znany fanom fantastyki z całej Polski. Jego niektóre ważniejsze publikacje to: „Xavras Wyżryn” (1997), „Katedra” (2000), „Czarne Oceany” (2001) „Lód” (2007), czy też „Król Bólu” (2010).
Początki
Jacek Dukaj urodził się w Tarnowie, 30 lipca 1974 roku. Tu ukończył III Liceum Ogólnokształcące. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie studiował filozofię. Od młodzieńczych lat pałał zamiłowaniem do fantastyki. Już jako czternastolatek postanowił napisać opowiadanie („Złota Galera”), które dwa lata później, w 1990, ukazało się na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Nie mógł się zapewne spodziewać, że wiele lat później zostanie najczęściej nagradzanym polskim pisarzem fantastyki naukowej.
W 2002 roku wielu usłyszało o Jacku Dukaju z uwagi na krótki film „Katedra” w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Film jest bowiem oparty na opowiadaniu Dukaja pod tym samym tytułem. Animacja prezentuje niecodzienny styl graficzny, coś, co przypomina najbardziej dzieła Zdzisława Beksińskiego czy też Antonia Gaudiego. Równie ważne są też obserwacje pielgrzyma w samej katedrze, która „ożywa” przed wschodem słońca.
Lód
Choć każdy z czytelników Dukaja ma różną opinię na temat tego, który aspekt jego twórczego pisania zasługuje na największą uwagę, nie można nie wspomnieć o dokładności i unikalności świata przedstawionego, jaki stwarza w każdej ze swoich dzieł. Świetnie obrazuje to „Lód” z 2007 roku.
Książka, która jest pokaźnych rozmiarów (ponad 1000 stron), łączy w sobie wiele elementów. Posiada fragmenty powieści historycznej i fantastyki, z elementami historii alternatywnej oraz filozofii. Język, choć częściowo archaiczny, potrafi zaskoczyć czytelnika unikalnymi konstrukcjami. Ważny jest sam świat przedstawiony, alternatywny rok 1908 i upadek meteorytu, za którym idzie odwracanie praw fizyki, zmiana warunków pogodowych, czy pojawienie się tzw. lutych – tajemniczych istot stworzonych z lodu, z którymi porozumieć może się tylko ojciec głównego bohatera.
Nowsza twórczość
W 2019 roku Jacek Dukaj wydał „Po piśmie”, w którym opisuje przyszłość cywilizacji człowieka, odchodzącej od symboli i literatury, które do tej pory kształtowały ludzką cywilizację. Doprowadzić by to mogło do zachwiania samej tożsamości człowieka. W 2020 roku jego powieść „Starość aksolotla” była inspiracją do serialu Netflix’a produkcji polsko-belgijskiej pod tytułem „Kierunek: noc”. W 2022 po raz pierwszy wydana została antologia opowiadań futurystycznych „Utopay. Przyszłość wystawia rachunek”, w której znalazło się również opowiadanie Jacka Dukaja.
Z okazji 50. urodzin autora redakcja życzy tarnowskiemu pisarzowi wielu sukcesów oraz satysfakcji płynącej ze zgromadzonego dorobku intelektualnego i wciąż rosnącej liczby czytelników i fanów.