Gen. Józef Bem, urodzony 14 marca 1794 roku w Tarnowie, był wybitnym polskim wojskowym, inżynierem i strategiem. Sławę zdobył jako bohater wojen napoleońskich oraz dowódca powstania listopadowego w Polsce, a później jako jeden z głównych dowódców rewolucji węgierskiej 1848-1849. Po klęsce rewolucji osiedlił się w Turcji, gdzie przyjął islam i imię Murad Pasza.
W 1985 roku, upamiętniając 160. rocznicę jego urodzin, odsłonięto w Tarnowie pomnik Józefa Bema, przedstawiający generała w dynamicznej pozie z szablą w ręku. Pomnik stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów.
Tarnowskie muzeum gromadzi pamiątki po Bemie, w tym kosmyk jego włosów oraz fragment palca. Kosmyk został przesłany przez Annę Tabaczyńską z listem jej pradziadka, mjr. Józefa Tabaczyńskiego, który odciął go na pamiątkę po śmierci Bema na malarię w Aleppo w 1850 roku. Fragment palca skradziono podczas ekshumacji w 1929 roku i później zwrócono muzeum.
Panorama Siedmiogrodzka to fragmentarycznie zachowany obraz namalowany pod kierunkiem Jana Styki, przedstawiający zdobycie Sybinu przez powstańców węgierskich dowodzonych przez Bema w 1849 roku. Powstała z inicjatywy węgierskiej, aby upamiętnić bohaterów rewolucji, i mimo że zachowana tylko we fragmentach, jest cennym świadectwem talentu Styki oraz historycznego wydarzenia. Fragmenty Panoramy są wystawiane w różnych muzeach.
#zmiloscidomiasta
Opr. na podstawie przewodnika „Tarnów i okolice. Szlakiem tajemnic i ciekawostek” Wiesława Ziobry.