W sobotę, 26 kwietnia, dokładnie o godzinie 10:00, w chwili rozpoczęcia uroczystości pogrzebowych w Watykanie, w całej diecezji tarnowskiej rozlegną się kościelne dzwony. To symboliczny gest jedności z Kościołem powszechnym i hołd złożony zmarłemu papieżowi Franciszkowi.
Decyzję o wspólnym biciu dzwonów ogłosił biskup tarnowski Andrzej Jeż, podkreślając wagę tej chwili jako czasu modlitwy i refleksji.
– Niech dźwięk dzwonów będzie wezwaniem do modlitwy i przypomnieniem o dziedzictwie, jakie pozostawił po sobie papież Franciszek – napisał biskup Jeż w komunikacie. – To czas duchowej łączności całej wspólnoty wierzących.
Dzwony, które od wieków towarzyszą najważniejszym momentom w życiu Kościoła, tym razem będą głosem wdzięczności i żałoby. Będą także przypomnieniem, że papież Franciszek przez ponad dekadę przewodził Kościołowi, głosząc Ewangelię prostoty, miłosierdzia i pokoju.
Słowa biskupa i zachęta do modlitwy
W komunikacie wydanym po śmierci Ojca Świętego, bp Jeż wyraził głęboką wdzięczność za pontyfikat papieża Franciszka, przypominając jego troskę o ubogich, jego nawoływania do pokoju oraz świadectwo zawierzenia Bogu i Matce Najświętszej.
Ordynariusz diecezji zachęcił wiernych, by codzienną modlitwą otoczyli zmarłego papieża. – Proszę wszystkich diecezjan o podjęcie w tych dniach modlitwy za papieża Franciszka. Warto tę intencję włączyć do codziennego pacierza – zaapelował biskup.
Msze Święte we wszystkich parafiach
W piątek, 25 kwietnia, czyli dzień przed uroczystościami pogrzebowymi, we wszystkich parafiach diecezji zostaną odprawione Msze Święte w intencji papieża. Główna liturgia zostanie odprawiona o godz. 18:00 w bazylice katedralnej w Tarnowie. Transmisję zapewni Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
Księga kondolencyjna w katedrze
Wierni z Tarnowa i okolic mają także możliwość osobistego pożegnania papieża poprzez wpis do księgi kondolencyjnej wystawionej w tarnowskiej bazylice katedralnej przy bocznym ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej. Księga będzie dostępna do dnia pogrzebu. Swój wpis złożyli już m.in. prezydent miasta Jakub Kwaśny, jego zastępca Maciej Włodek i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Biedroń.
Żałoba narodowa – apel do organizatorów wydarzeń
Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił sobotę 26 kwietnia dniem żałoby narodowej. W związku z tym wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaapelował do organizatorów imprez kulturalnych i sportowych o stosowny do sytuacji charakter wydarzeń.
– Nie planuję odgórnych zakazów. Żałoba to osobista sprawa każdego z nas, ale proszę o uszanowanie uczuć osób, które w tym dniu będą przeżywać smutek i zadumę – powiedział wojewoda.
Zarząd województwa małopolskiego rekomenduje instytucjom kultury wstrzymanie wydarzeń zaplanowanych na sobotę. Szczegółowe informacje dotyczące ewentualnych zmian dostępne są na stronach internetowych poszczególnych instytucji.