Mówi się, że w obecnym czasie nieznajomość języka angielskiego znacząco utrudnia karierę. Cóż, jest to prawda, wszak podstawy powinien zasadniczo znać każdy, dlatego też nawet starsi ludzi zapisują się na zajęcia i się uczą. Bardzo popularny od kilku lat jest trend, aby dzieciaki rozpoczynały naukę języka obcego jak najszybciej. Ale obecnie coraz popularniejsze staje się uczenie dziecka kilku języków naraz. Tutaj pojawia się pytanie czy jest to dobry trend i jaki ma wpływ na dzieciństwo?
Trochę o dwujęzyczności w kontekście wielojęzyczności
Jeszcze do niedawna ludzie przecierali oczy ze zdumienia, gdy co niektórzy rodzice uczyli swoje dzieci posługiwania się językiem obcym, zamiast ojczystym. Plusy dwujęzyczności są takie, że dziecko będzie się posługiwać naturalnie nie tylko językiem ojczystym, ale i obcym. Jednak, aby zdecydować się na taką opcję trzeba samemu bardzo dobrze znać np. angielski, a nie tylko podstawy. Swoją drogą jeżeli nie ma się dużej wiedzy, bogatego słownictwa i płynnej wymowy, to raczej efekt tego będzie odwrotny. Sytuacja wygląda także niewesoło w przypadku kontaktu dziecka z dziadkami, którzy słabo bądź wcale nie mówią po angielsku. Pomyślcie więc, że skoro dwujęzyczność może przynosić negatywne efekty, to jak się ma do tego wielojęzyczność. Oczywiście nie oznacza to wcale, że dziecka nie należy uczy, ale trzeba raczej odpowiedzieć sobie na pytanie, co się chce przez to osiągnąć i czy przypadkiem nie jest to robione tylko dla swojego ego.
Wielojęzyczność jest dobra, ale…
Coraz więcej osób uczy swoje dzieci języka obcego, gdy dzieciaki mają dwa czy trzy lata. Coraz więcej maluchów uczestniczy też w zajęciach z języków obcych. Owszem w ten sposób rodzice stawiają na rozwój dziecka i chcą mu ułatwić dalszą naukę. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy dziecko ma tych zajęć za dużo i przez to nie ma zbyt dużo czasu na zabawę. Edukacja jest ważna, nawet bardzo ważna, ale trzeba też pamięta, że małe dziecko przede wszystkim potrzebuje kontaktu z rodzicami. Można zapisać dziecko na zajęcia z języków obcych, ale musi ono mieć też czas dla siebie, na swoje pasje i zainteresowania, a w przypadku maluchów – na zabawę.
Ważny jest rozwój, ale ważne jest też dzieciństwo
Obecnie dzieci rozpoczynają naukę języka angielskiego w klasie 1 w szkole podstawowej, ale podstaw czy słówek uczą się już w przedszkolu. Owszem jeżeli zdecydowanie szybciej rozpocznie naukę języków obcych to lepiej i płynniej będzie posługiwać się nimi. Przy czym nie wystarczy tylko zapisać dziecko na zajęcia, bo potem trzeba z nim ćwiczyć.
Swoją drogą zajęcia też muszą być prowadzone przez osoby z doświadczeniem i wiedzą, bo nauka maluchów jest trudniejsza niż starszaków, choć młodsze dzieci łatwiej się uczą. Rodzice powinni też pamiętać, że nie mogą poprzez nadmiar obowiązków zabierać dziecku dzieciństwa, bo przecież jeszcze przez wiele lat czeka je edukacja, a skoro teraz ma czas na beztroskę, to z tego czasu powinno korzysta. Nie oznacza to wcale, że nie można czy nie powinno się zapisywać swojej pociechy na języki obce, ale zajęć nie może być zbyt dużo.
Wielojęzyczność ma wady
Często wpajanie wielojęzyczności dziecku jest formą leczenia własnych braków czy ograniczeń. Na takim zachowaniu tracą dzieci, które na samym początku będą mieć problem z komunikowaniem się, cho
by z dziadkami czy kuzynami, którzy języków obcych nie znają. Jeżeli zależy Wam na tym, by dziecko umiało posługiwać się językiem obcym jak najwcześniej, to warto zapisać je na zajęcia dodatkowe, ale pod warunkiem, że nie będzie ich za dużo. Pamiętajcie też, że jeżeli już zdecydujecie się na wielojęzyczność, to musicie z dzieckiem regularnie ćwiczyć, bo inaczej jego wiedza i umiejętności nie będą się zwiększa, a przy tym może mieć problem z językiem ojczystym i znajomością bogatego słownictwa. Na wielojęzyczność mogą zdecydować się rodzice, którzy sami są poliglotami bądź gdy jeden z nich jest obcokrajowcem.
Zbyt dużo obowiązków zabiera dzieciom dzieciństwo. Zatem tutaj musicie pamiętać o umiarze, bo przecież Wasze dziecko jest dla Was najważniejsze, dlatego też powinniście dbać o wszystkie sfery jego życia, w żadnym przypadku nie powinniście odbierać mu dzieciństwa.