Już 28 października w Tarnowie odbędzie się druga edycja Forum Enoturystycznego. W jego trakcie odbędą się panele dyskusyjne z udziałem ekspertów czy networking wraz ze strefą Expo dla osób działających w branży usług turystycznych i gastronomicznych. Całość zwieńczy uroczyste wręczenie certyfikatów: „Małopolska ENOmiejscówka – Certyfikat Jakości Usług Enoturystycznych
Projekt „EnoMałopolska”
Działalność na rzecz rozwoju i promocji oferty turystycznej, wzmacnianie turystycznego wizerunku Małopolski (w tym Tarnowa i regionu), ale i progres, edukacja i promocja Kodeksu Dobrych Praktyk Enoturystycznych, poprzez certyfikację takich usług. To najważniejsze zadania projektu „EnoMałopolska”, realizowanego przez Stowarzyszenie Kreowania Inicjatyw Lokalnych w Tarnowie.
Za pomysłem Certyfikowania Usług Enoturstycznych, organizacji Forum i omawianych w jego trakcie zagadnień dotyczących trendów i kierunków rozwoju tej gałęzi turystyki stoi Anna Nowakowska. To sommelierka, dziennikarka winiarska i kulinarna, od ponad 10 lat zajmująca się tematyką wina, kuchni i turystyki winiarskiej, ale i marketingiem miejsc. Uczestniczka i prelegentka branżowych paneli dyskusyjnych i konferencji lokalnych, Prezeska Stowarzyszeń Kreowania Inicjatyw Lokalnych. Jak sama mówi:
Małopolska jest jednym z kluczowych regionów winiarskich w Polsce, pozostając od lat w czołówce pod względem zarówno wielkości upraw winorośli, jak i liczby producentów wina, a w Tarnowie – Biegunie Ciepła bezsprzecznie bije serce małopolskiego winiarstwa. Teraz trzeba to po prostu umiejętnie wykorzystać, wgłębić się w marketing miejsc, sporządzić analizę potrzeb turystów i wybrać odpowiednie media do targetowania usług.
Pierwsza edycja Forum Enoturystycznego i konkursu: „Małopolska ENOmiejscówka – Certyfikat Jakości Usług Enoturystycznych” odbyła się w listopadzie 2023 roku. Premierowe certyfikaty otrzymało wówczas trzech producentów: Winnica Dąbrówka, Winnica Janowice oraz Winnica Jakubowa. W Forum udział wzięło ponad 70 uczestników zarówno z Małopolski, jak i województw ościennych, a wśród nich znaleźli się zarówno winiarze, jak i przedstawiciele samorządów, gospodarstw agroturystycznych, gastronomii i biur podróży. W samym panelu dyskusyjnym poruszono wiele wątków dotyczących właściwych praktyk i zachowań w enoturystyce zarówno po stronie organizatorów, jak i samych uczestników.
W 2024 roku, jeszcze przed drugą edycją Forum Enotystycznego, w ramach realizacji tego projektu, odbyły się dwa wyjazdy studyjne: do Winnicy Kosmos oraz Winnicy Zawadka. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele biur turystycznych z Krakowa, łącznie ponad 40 osób. Efekty tych wizyt są już widoczne, nie tylko w postaci nawiązania samej współpracy pomiędzy podmiotami biorącymi w nich udział, ale i identyfikacji potrzeb turystów przybywających do Krakowa, w zakresie turystyki winiarskiej. Wydarzeniem towarzyszącym projektowi, był także pierwszy, letni Tarnowski Festiwal Wina, który odbył się w trzeci weekend lipca na tarnowskiej Starówce. W czasie dwóch dni zgromadził prawie tysiąc gości: entuzjastów turystyki winiarskiej, wina i lokalnych produktów, a sukces ten przełożył się na promocję miasta Tarnowa i zwiększenie ruchu turystycznego.
II edycja Forum Enoturystycznego
Przed nami druga edycja, która odbędzie się 28 października w Hotelu Krzyski w Tarnowie. W naszym kraju ten rok był rekordowy jeśli chodzi o liczbę festiwali polskiego wina, nie powinno być więc zaskoczeniem, że w panelu dyskusyjnym to właśnie ten temat będzie miał charakter przewodni. A ponieważ jest to zagadnienie szerokie, w jego ramach poruszona zostanie także kwestia umiejętnej promocji tego rodzaju wydarzeń, sposobie wykorzystywaniu mediów społecznościowych czy roli gastronomii w przyciągnięciu turystów na takie wydarzenia – a tym samym do odwiedzin samego miasta, gospodarza festiwalu. Ekspertami w panelu dyskusyjnym będą: Patrycja Krauze, założycielka i właścicielka wine baru Dzikie Wino w Krakowie, Marcelina Solińska, przewodniczka wyjazdów enoturystycznych, Barbara Szczęch-Nasiadka, współorganizatorka Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle, odpowiedzialna także za koordynację słynnego Pociągu do Wina oraz Michał Sobieszuk, przewodnik kulinarny i krytyk winiarski. Dyskusję moderować będzie Maciej Nowicki, krytyk winiarski i dziennikarz pisma o winie Ferment oraz portalu Ferment Mag.
Forum Enoturystyczne wraz z wyróżnieniami: Małopolska ENOmiejscówka – Certyfikat Jakości Usług Enoturystycznych, jest częścią projektu po nazwą „Enoturystyka pomysłem na biznes”, realizowanego przy wsparciu finansowych Województwa Małopolskiego, w ramach konkursu „Małopolska Gościnna”.
Wstęp na Forum Enoturystyczne jest wolny, a jego organizatorzy zapewniają przestrzeń do networkingu w towarzystwie lokalnych produktów. Spotkajmy się w Tarnowie!