W sobotę, 15 maja, gdy zegar ratuszowy wybiję godzinę 15, rozpocznie się 15 edycja Międzynarodowej Nocy Muzeów w Tarnowie i regionie tarnowskim. Podwoje muzeów będą otwarte do godziny 22. Oczywiście wstęp do wszystkich obiektów biorących udział w wydarzeniu będzie bezpłatny.
Doroczna impreza cieszy się od lat niezmiennym zainteresowaniem tarnowian. Organizatorzy mają nadzieję, że nie inaczej będzie w tym roku, choć z powodu pandemii COVID-19 trzeba się liczyć z ograniczeniami w ilości zwiedzających i obostrzeniami sanitarnymi, jak obowiązkowe maseczki, dezynfekcja rąk, zachowany dystans. Oto, jak wygląda kulturalny rozkład na sobotnie popołudnie i wieczór.
Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej
Tu będziemy mogli oglądać eksponaty zgromadzone na wystawie stałej „W kontuszu i przy szabli”. To niejednokrotnie unikatowe obiekty w skali międzynarodowej. Co konkretnie? Kolekcja polskich oraz orientalnych militariów z XVII, XVIII oraz XIX wieku, wśród których znajdują się: uzbrojenie ochronne ciężkozbrojnej jazdy polskiej oraz unikatowa kopia husarska, o długości prawie pięciu metrów czy rzędy końskie w typie wschodnim. Fani militariów będą mogli podziwiać broń palną z XVII, XVIII i XIX wieku, która była używana do polowań i sportu, ale także jako oręż służący do samoobrony i pojedynków. Pokazana zostanie też ekspozycja porcelany pochodzącej z najstarszej europejskiej manufaktury porcelany w Miśni oraz wyrobów manufaktur w Berlinie i na Wołyniu: z Korca, Baranówki i Horodnicy. Oczkiem w głowie tarnowskiego muzeum jest galeria portretu staropolskiego i sarmackiego, która należy do najliczniejszych i najcenniejszych w Polsce. Wreszcie, dzieła sztuki złotniczej, naczyń srebrnych i srebrzonych, o charakterze funkcjonalno-użytkowym, z XVIII, XIX i początku XX stulecia.
Ważna uwaga. Zwiedzający będą wpuszczani według kolejności o pełnych godzinach w liczbie 10 osób. Za dopłatą 5 zł będzie można wyjść na wieżę ratuszową, z której rozpościera się widok na panoramę miasta.
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, kamienice przy Rynku 20-21
„Przyjdź i wyrusz z tarnowskim kataryniarzem w podróż po niezwykłej i barwnej historii naszego miasta. Zobacz szczątki mamuta, podziwiaj najcenniejsze dokumenty z królewskich kancelarii, sprawdź czym walczyli rycerze, odwiedź gospodę cechową. Poznaj najbardziej charakterystyczne zabytki miasta oraz biografie wybitnych tarnowian” – reklamuje ofertę muzeum. Oprócz tego będzie można obejrzeć dawno nie pokazywane malarskie skarby– dzieła Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Stanisława Wyspiańskiego.
Wstęp o pełnych godzinach. Ostatnie wejście o godz. 21.00.
Muzeum Zamek w Dębnie
Zwiedzających powitają pracownicy muzeum, pod opieką których odbędzie się przejście przez zamkowe komnaty.
Wstęp do zamku będzie się odbywał co pół godziny w grupach 6-8 osób.
Fot. Artur Gawle